avtex AV320TS 32" FHD LED Smart TV
- Warranty 3 Years
- Resolution1920 x 1080
- Screen Size (inches)32 inches
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN5060133022039
avtex AV320TS 32" FHD LED Smart TV
This 32” smart TV from Avtex offers a Full HD LED screen in an ultra-compact, edge-to-edge design specifically for caravans and motorhomes. Equipped with smart features, the VIDAA platform offers access to streaming services including Netflix, Disney+, Prime Video, and Freeview Play. Operate this model via battery or mains power for complete flexibility. Coming with various connection options, you can link up different devices for even more entertainment options. If you forget your remote, the AV320TS can be controlled via the VIDAA app or even your voice. Complete with a wide viewing angle, this TV is ideal for home and away.
Order yours from Chapmans today
Colour Black Aluminium
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Headphone Yes
Number of HDMI Ports 3
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - 100 x 100
Product Type
Product Category Group CE
Display
Aspect Ratio 16:09
Maximum Resolution 1920*1080
Screen size 32 in
Screen Technology LED
Standard Refresh Rate 60Hz
Dimensions & Weight
Depth 4.2 cm
Height 42.2 cm
Shipping Depth 15 cm
Shipping Height 49 cm
Shipping Weight 5.3 kg
Shipping Width 85 cm
Weight 5.8 kg
Width 72.1 cm
General
Additional Information 12/24/240 volt. Smart with Freeview play Bluetooth connectivity, Satellite tuner built in. One button tune
Features Freeview Play
Various streaming options
Ultra-compact, edge-to-edge design
Product Type TV
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Technical Details
RMS Output Power 2x5 watts
Additional Information
Warranty/Guarantee 3 Year Guarantee
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class E
| Manufacturer | avtex |
|---|---|
| Model Number | AV320TS |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black Aluminium |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 32 to 42 inch LED Full HD Televisions |
| Product Dimensions | 42.2cm x 72.1cm x 4.2cm |
| RMS Output Power | 2x5 watts |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 100 x 100 |
| Width | 72.1 cm |
| Weight | 5.8 kg |
| Shipping Weight | 5.3 kg |
| Shipping Height | 49 cm |
| Shipping Width | 85 cm |
| Shipping Depth | 15 cm |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 32 in |
| Screen Technology | LED |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 4.2 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Additional Information | 12/24/240 volt. Smart with Freeview play Bluetooth connectivity, Satellite tuner built in. One button tune |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Freeview Play |
| Key Feature 1 | 12/24/240 volt- perfect for mobile homes |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Key Feature 4 | Ultra-compact, edge-to-edge design |
| Key Feature 3 | Various streaming options |
| Features | 12/24/240 volt- perfect for mobile homes, Freeview Play, Various streaming options, Ultra-compact, edge-to-edge design |
| Headphone | Yes |
| Height | 42.2 cm |
| HDMI | Yes |
| Energy Rating | E |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size (inches) | 32 inches |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



