avtex SB195BT Wireless Soundbar - Black
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5060133021438
avtex SB195BT Wireless Soundbar - Black
Revolutionise your audio experience at home or on the move with this compact all-in-one mini soundbar from Avtex. Designed to operate either by battery or mains, the SB195BT is the ideal companion for use in a caravan or motor home. Connect via Bluetooth and enjoy deep, rich, and velvety music from your device – all to the four-speaker drive system. Coming with multiple connection options and all the required leads, this soundbar works perfectly with your mobile life. It’s easy to set up and comes in a stylish black design for the ultimate entertainment wherever life takes you.
Order yours from Chapmans today
Portable Yes
Wall mountable Yes
Power Source
Battery Built-in No
Battery Rechargeable No
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
Apple Dock/Lightning Connector No
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Headphone No
Near Field Communication No
Smart Connect No
USB Yes
Wi-Fi No
Product Type
Product Category Group CE
Dimensions & Weight
Depth 6.8 cm
Height 4.6 cm
Shipping Depth 15 cm
Shipping Height 22.5 cm
Shipping Weight 5.2 kg
Shipping Width 74 cm
Weight 1.2 kg
Width 43.6 cm
Programmes & Functions
Number of Channels 1
Accessories
Package Contents "Soundbar Rem Control x 1 AAAbatteries x 2 Instr Manual x 1 Power adapt x 1 Car adaptor x 1 AC cord x 1 pc AUX cable x 1 pc HDMI cable x 1 Coaxial cable x 1 Bracket x 1 Screws x 4 "
General
Features 12/24/240 volt- perfect for mobile homes
Bluetooth wireless streaming
Multiple connection options
Ultra-compact design
Product Type Soundbar
Brown Goods & SDA Features
Maximum Frequency Response 20000 Hz
Minimum Frequency Response 40 Hz
Number of built in speakers 4
Speakers 4
Technical Details
RMS Output Power 10W x 2
Additional Information
Warranty/Guarantee 2 Year Warranty
Warranty Redemption Information Consumer to keep receipt
| Manufacturer | avtex |
|---|---|
| Model Number | SB195BT |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Soundbar |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Soundbars Wireless Connectivity |
| Product Dimensions | 4.6cm x 43.6cm x 6.8cm |
| RMS Output Power | 10W x 2 |
| Package Contents | "Soundbar Rem Control x 1 AAAbatteries x 2 Instr Manual x 1 Power adapt x 1 Car adaptor x 1 AC cord x 1 pc AUX cable x 1 pc HDMI cable x 1 Coaxial cable x 1 Bracket x 1 Screws x 4 " |
| USB | Yes |
| Width | 43.6 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 1.2 kg |
| Shipping Weight | 5.2 kg |
| Shipping Height | 22.5 cm |
| Shipping Width | 74 cm |
| Shipping Depth | 15 cm |
| Smart Connect | No |
| Speakers | 4 |
| Depth | 6.8 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Bluetooth wireless streaming |
| Key Feature 1 | 12/24/240 volt- perfect for mobile homes |
| Key Feature 4 | Ultra-compact design |
| Key Feature 3 | Multiple connection options |
| Features | 12/24/240 volt- perfect for mobile homes, Bluetooth wireless streaming, Multiple connection options, Ultra-compact design |
| Headphone | No |
| Height | 4.6 cm |
| HDMI | Yes |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


