avtex TOURER 3 Tourer3 Mini SAT Nav Unit - Black
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN753759310974
avtex TOURER 3 Tourer3 Mini SAT Nav Unit - Black
The Tourer 3 from Avtex is a satellite navigation unit perfect for use with caravans and motorhomes. Featuring a 7” colour TFT touchscreen with a pinch-to-zoom capacitive glass display, all the information you need is displayed in crystal clear HD. The caravan and motorhome vehicle profile shows speed limits, height restrictions, and driver alerts while Birdseye Satellite imagery will show you exactly where to go. Hands-free features including Bluetooth, smart notifications, and voice-activated navigation prevent distractions. New Trendy Places, Local Spots, and Scenic Routing inform you what’s worth checking out. Plus, with exclusive access to the Caravan Club campsite database, finding the best spot is a breeze.
Order yours from Chapmans today
Features 12/24/240 volt- perfect for mobile homes
Unique Caravan Club software
Birdseye satellite imagery
7" frameless HD display
Product Type Sat Nav
Dimensions & Weight
Depth 1.4 cm
Height 9.9 cm
Shipping Depth 30 cm
Shipping Height 14 cm
Shipping Weight 0.27 kg
Shipping Width 36 cm
Weight 2.51 kg
Width 17 cm
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Product Type
Product Category Group SDA
Connectivity
Bluetooth Yes
Wi-Fi Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Guarantee
Warranty Redemption Information Consumer to keep receipt
| Manufacturer | avtex |
|---|---|
| Model Number | TOURER 3 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Sat Nav |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Sat Navs |
| Product Dimensions | 9.9cm x 17cm x 1.4cm |
| Width | 17 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 2.51 kg |
| Shipping Weight | 0.27 kg |
| Shipping Height | 14 cm |
| Shipping Width | 36 cm |
| Shipping Depth | 30 cm |
| Depth | 1.4 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Unique Caravan Club software |
| Key Feature 1 | 12/24/240 volt- perfect for mobile homes |
| Key Feature 4 | 7" frameless HD display |
| Key Feature 3 | Birdseye satellite imagery |
| Features | 12/24/240 volt- perfect for mobile homes, Unique Caravan Club software, Birdseye satellite imagery, 7" frameless HD display |
| Height | 9.9 cm |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


