avtex TOURER 3 PLUS Tourer3PLUS Mini SAT Nav Unit - Black
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN753759310967
avtex TOURER 3 PLUS Tourer3PLUS Mini SAT Nav Unit - Black
The Tourer 3 Plus from Avtex is a satellite navigation unit perfect for use with caravans and motorhomes. Featuring a 7” colour TFT touchscreen with a pinch-to-zoom capacitive glass display, all the information you need is displayed in crystal clear HD. Simply enter your vehicle’s size and weight, and the Tourer3PLUS will guide you to your destination avoiding restricted roads. It will also provide route warnings such as sharp bends or steep hills along the way. Keep everyone safe with the built-in 1080p dashcam while hands-free features including Bluetooth, smart notifications, and voice-activated navigation prevent distractions. What’s more, thanks to Birdseye Satellite imagery and exclusive access to the Caravan Club campsite database, you’ll always know exactly where to go.
Order yours from Chapmans today
Additional Information Road trip-ready with Tripadvisor® Traveller Ratings and points of interest (POIs)
16GB microSD card
Simple Mount Solution (non-powered/non-magnetic)
Integrated Driving Recorder Interface (Save/Take Pictures)
Garmin Vault Video Cloud Storage
On Device Video Gallery for reviewing and managing footage
Driver Alerts: Forward Collisions and Lane Departures
Wireless Backup Camera compatible (not included)
Features 12/24/240 volt- perfect for mobile homes
Unique Caravan Club software
Birdseye satellite imagery
7" Frameless HD Display
Product Type Sat Nav
Dimensions & Weight
Depth 3.5 cm
Height 10.5 cm
Shipping Depth 30 cm
Shipping Height 14 cm
Shipping Weight 0.29 kg
Shipping Width 36 cm
Weight 2.51 kg
Width 17.5 cm
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Product Type
Product Category Group SDA
Connectivity
Bluetooth Yes
Wi-Fi Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Guarantee
Warranty Redemption Information Consumer to keep receipt
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
| Manufacturer | avtex |
|---|---|
| Model Number | TOURER 3 PLUS |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Sat Nav |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Sat Navs |
| Product Dimensions | 10.5cm x 17.5cm x 3.5cm |
| Width | 17.5 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 2.51 kg |
| Shipping Weight | 0.29 kg |
| Shipping Height | 14 cm |
| Shipping Width | 36 cm |
| Shipping Depth | 30 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Additional Information | Road trip-ready with Tripadvisor? Traveller Ratings and points of interest (POIs), 16GB microSD card, Simple Mount Solution (non-powered/non-magnetic), Integrated Driving Recorder Interface (Save/Take Pictures), Garmin Vault Video Cloud Storage, On D |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Unique Caravan Club software |
| Key Feature 1 | 12/24/240 volt- perfect for mobile homes |
| Key Feature 4 | 7" frameless HD display |
| Key Feature 3 | Birdseye satellite imagery |
| Features | 12/24/240 volt- perfect for mobile homes, Unique Caravan Club software, Birdseye satellite imagery, 7" frameless HD display |
| Height | 10.5 cm |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


