avtex W249TS-U 24" 4K Full HD Smart TV
- Warranty 3 Years
- Resolution1920 x 1080
- Screen Size (inches)24 inches
- Screen Type4K Mini LED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN5060133021919
avtex W249TS-U 24" 4K Full HD Smart TV
A smart TV in a compact size, this Avtex model provides all the benefits of an entertainment hub to fit the smallest of spaces. Featuring a 24” screen with an edge-to-edge design, you’ll be able to enjoy your favourite content exactly how it’s meant to be seen. With an internet connection, you can discover a whole range of apps and streaming services such as Netflix, Disney+, and Amazon Prime. There’s an integrated Freesat service too with a 7-day programme guide to help you plan your watch time. The W249TSU also has a range of connection options including Bluetooth, HDMI, and USB. You can even cast from your phone and share photos and more.
12/24 Volt or 240 Volt. Ideal for caravans and motorhomes
Order yours from Chapmans today
VESA Mount Compatible Yes - 100 x 100
Product Type
Product Category Group CE
Display
Aspect Ratio 16:09
Maximum Resolution 1920 x 1080
Screen size 24 in
Screen Technology 4K Mini Led
Standard Refresh Rate 60Hz
Brown Goods & SDA Features
TV Services Access popular streaming services like- Netflix, Disney+, Prime and many more
Technical Details
Operating System webOS
RMS Output Power 2 x 5 Watts
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class F
Connectivity
Bluetooth Yes
DLNA Certified Yes
HDMI Yes
Headphone Yes
Number of HDMI Ports 3
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
General
Additional Information 12/24 Volt or 240 Volt Full HD SMART TV With Blue tooth
Digital Free Play HD TV Channels, Satellite Channels,Input and Tuner, Centre Stand
1080p Full HD Ultra Slim SMART TV, a wide viewing angle 178 x 178 degrees. Contemporary compact design
Optical output for Soundbars, 3 x HDMI inputs allows connection of external devices, 2x USB & supports PVR Playback
Features Ultra-compact edge-to-edge design
Integrated Freesat and App services
Range of connection options
Product Type TV
Dimensions & Weight
Depth 4.7 cm
Height 31.7 cm
Shipping Depth 15 cm
Shipping Height 39 cm
Shipping Weight 5.4 kg
Shipping Width 59 cm
Weight 3.5 kg
Width 53.9 cm
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Additional Information
Warranty/Guarantee 3 Year Guarantee
| Manufacturer | avtex |
|---|---|
| Model Number | W249TS-U |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Up to 31 inch LED Full HD Televisions |
| Product Dimensions | 31.7cm x 53.9cm x 4.7cm |
| RMS Output Power | 2 x 5 Watts |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 100 x 100 |
| TV Services | Access popular streaming services like- Netflix, Disney+, Prime and many more |
| Width | 53.9 cm |
| Weight | 3.5 kg |
| Shipping Weight | 5.4 kg |
| Shipping Height | 39 cm |
| Shipping Width | 59 cm |
| Shipping Depth | 15 cm |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 24 |
| Screen Technology | 4K Mini Led |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| DLNA Certified | Yes |
| Depth | 4.7 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Integrated Freesat and App services |
| Key Feature 1 | Ultra-compact edge-to-edge design |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Key Feature 3 | Range of connection options |
| Features | Ultra-compact edge-to-edge design, Integrated Freesat and App services, Range of connection options |
| Headphone | Yes |
| Height | 31.7 cm |
| HDMI | Yes |
| Energy Rating | E |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Type | 4K Mini LED |
| Screen Size (inches) | 24 inches |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



