Baumatic BWMC253SS 25 Litre Built-in Microwave Combi-Oven in Stainless Steel
- Warranty 1 Year
- ColourStainless Steel
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5055205049175
Baumatic BWMC253SS Iberna 25 Litre Built-in Microwave Combi-Oven with Grill in Stainless Steel
- 2 year Warranty by Baumatic
- Microwave power: 900 W
- Interior capacity: 25 L
- Child lock
Combination Ovens make life super easy - steam, grill, defrost, reheat - the BWMC253SS can be used to replace many previously exclusive oven functions. Try microwaving fish for an incredibly moist result. Even Bacon can be cooked to perfection without adding oil in minutes. Whilst Combination Microwaves are not meant to be used exclusively as ovens and grills, they are designed to achieve authentic textures and flavours at amazing speeds - the microwave cooks the food and the grill or oven finishes the food off.
The BWMC253SS looks modern and is beautifully designed. Once installed, an integrated microwave looks the part in any kitchen.
| Microwave power | 900 W |
| Grill Power | 1100 W |
| Hot air output | 2500 W |
| Interior capacity | 25 L |
| Number of Power Levels | 5 |
| Defrost function | Yes |
| Case design | Built-in |
| Colour of product | Stainless Steel |
| Door open type | Push |
| Number of Power Levels | 5 |
| Dimensions (WxDxH) | 594 x 465 x 460 mm |
| Auto cook function | Yes |
| Auto programs quantity | 10 |
| 10 functions | Vegetable Fish Meat Pasta Potatoes Pizza Soup Auto Reheat Chicken Cake |
| Other features | Grill Integrated clock Child lock LED minute minder Pushbutton/knob control operation Audible signal at the end of cooking Internal light Quick start function Safety lock Stainless steel interior Mark resistant coating |
| Standard accessories | Rectangular rack with 2 levels |
| Manufacturer | Baumatic |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | BWMC253SS |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

