Beko CIF81W Built-In Single Electric Fan Oven
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- Fuel TypeElectric
- Width (approx)60cm
- OvensSingle Oven
- GrillYes
- Fan OvenYes
- TimerYes
- Energy RatingA
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN5023790034784
Beko Built-In Single Electric Oven (CIF81W)
This exclusive Beko single oven can transform you into a home cooking maestro, letting you cook up delicious meals for friends and family to enjoy.
Built-in Single Oven
The Beko CIF81W offers a sleek design and massive capacity of 66 litres (gross) – this space is large enough to spread food over multiple levels, or to fit in particularly bulky items such as roast chicken or turkey. It also comes with two shelves, so you’ll have plenty of space to get all your dishes in at once.
As this built-in oven comes with a full sized enamel cooking tray and grill rack, you can start cooking some tasty food straight away. The inside of the oven has an Easy Clean enamel lining, so you can keep your appliance looking good as new.
The full-width variable grill will also allow you to perfectly cook those breakfast sausages and bacon, or grilled fish and vegetables for dinner if you’re looking for something a little healthier.
Electric Fan Cooking
As the CIF81W is an electric oven, you’ll have greater flexibility to put it where you want. It’s a built-in white appliance, so it should fit in seamlessly amongst your kitchen cabinets.
Fan ovens are extremely popular and all for good reason. The fan helps circulate heat throughout the cavity, ensuring an even distribution at all levels. This will give you greater consistency so that you can cook delicious meals each and every time.
The CIF81W is also a four function fan oven, letting you choose from Fan, Defrost, Grill, and Grill with Fan.
Finishing Touches
Keeping an eye on what’s cooking in the oven is really simple. The easy-clean glass door is transparent, and double glazed to keep the heat in, while the handy interior light helps you to check each and every dish you have cooking.
A fully programmable LED timer with touch controls can be a real life saver, helping you manage all your different cooking times. There are also easy grip control knobs, for better oven control.
The Beko CIF81W electric oven is exclusive to Euronics and Agents stores– you won’t find it anywhere else. Add one to your shopping basket today.
| Title | |
| Title | Beko CIF81W Single Electric Oven - White |
| General Information | |
| Manufacturer | Beko PLC |
| Brand Name | Beko |
| Product Model | |
| Product Name | Built-in Single Fan Oven |
| Product Type | Electric Oven |
| Technical Information | |
| Function | Main Oven |
| Installation | Built-in |
| Oven Type | Single |
| Oven Size | 60 cm |
| Cooking Method | Grilling |
| Power Description | |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Colour | White |
| Material | Glass Door |
| Form Factor | Built-in |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 56.7 cm |
| Weight (Approximate) | 30 kg |
| Energy-Guide | |
| Energy-Guide | http://content.etilize.com/Energy-Guide/1033247419.pdf |
| Energy & Performance | |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Heat Source (Main Oven) | Electric |
| Usable Cavity Volume (Main Oven) | 66 L |
| Retailer Information | |
| Stock Type | Agency Product |
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | CIF81W |
| Energy Rating | A |
| Timer | Yes |
| Grill | Yes |
| Fan Oven | Yes |
| Ovens | Single Oven |
| Fuel Type | Electric |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


