Beko DTIKP71131W 7Kg Integrated Heat Pump Dryer
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Energy RatingA++
- Child LockYes
- End of Cycle BuzzerYes
- Heat PumpYes
- Interior LightYes
- No. of Programs15
- Spin Speed1200 RPM
- Time DelayUp to 24 hours
- Washing Capacity7kg
- Width (approx)60cm
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842488016
The heat pump technology on this Beko tumble dryer will save you money on your energy bills. By reusing air at a lower temperature heat pump tumble dryers are kinder to your clothes. This machine has a 7kg drum capacity, ideal for medium sized families, LED progress indicator lights with time remaining display making it both clear and easy to use
Height : 84.6 cm Width : 59.7 cm Depth : 50.8 cm
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | DTIKP71131W |
| Washing Capacity | 7kg |
| Width (approx) | 60cm |
| Spin Speed | 1200 RPM |
| End of Cycle Buzzer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| No. of Programs | 15 |
| Time Delay | Up to 24 hours |
| Heat Pump | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Energy Rating | A++ |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


