Beko EDC634S 60cm Double Oven Electric Cooker with Ceramic Hob - Silver
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842548543
Beko EDC634S 60cm Double Oven Electric Cooker with Ceramic Hob - Silver
Designed with convenience in mind, this electric double oven comes with a fan main oven and a conventional top oven with grill. Thanks to its 4 Rapidlite zone hobs, your food will quickly reach its highest temperature, saving you time and money. For added ease, this model features our SimplySteam™ technology, which softens burnt-on food and grease to make cleaning easier.
Buy your new Beko double oven from Chapmans today
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| Model Number | EDC634S |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Silver |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| Removable Door | No |
| Third Rack Installed | No |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 57.2 kg |
| Smart Connect | No |
| Self Cleaning Technology | No |
| Storage Compartment | No |
| Depth | 60 cm |
| Bluetooth | No |
| Keep Warm Function | No |
| Key Feature 2 | 36 Litres Conventional Oven and Grill |
| Key Feature 1 | 69 Litres Main Fan Oven |
| Levelling Legs | No |
| Key Feature 3 | 4 Zone Rapidlite Ceramic Hob |
| LPG Convertible | No |
| Height (cm) | 90 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | 69 Litres Main Fan Oven, 36 Litres Conventional Oven and Grill, 4 Zone Rapidlite Ceramic Hob |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Flame Safety Device | No |
| Energy Rating | A |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



