Beko EDVC503B Ceramic Electric Double Oven
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842389337
Beko EDVC503B Ceramic Electric Double Oven
The Beko EDVC503B in black, is a generously sized double oven cooker, with plenty of cooking space and a ceramic hob – perfect for entertaining guests.
This fantastic Beko appliance is also available in white – EDVC503W.
Extra Cooking Space
With two ovens and a combined usable capacity of 89 litres, the Beko EDVC503B is ideal for multitasking. Rated ‘A’ for energy in both ovens, this model will help save money on your bills, and protect the environment.
The main oven has a 58 litre net capacity - plenty big enough to cook a roast or large stew. Fan cooking makes it quicker to heat up and provides a more even temperature distribution, for succulent food every time. There are two wire shelves, a full size enamel cooking tray and an internal grill rack for added flexibility.
The secondary top oven uses conventional heating and has a 31 litre net capacity. An integral grill and a pan set is included for even more cooking options. Get your bacon super crispy or melt cheese effectively using the included wire shelf while the rest of the meal is roasting away in the lower oven.
Electric Hob
For extra flexibility, the Beko EDVC503B also has a four-zone ceramic hob. The Rapidlite zones quickly and efficiently reach their highest temperature – ideal for whipping up something quick for the kids. Evenly spaced out zones mean you can cook multiple pans at once without them ever touching. And, the smooth cooking surface is also easy to wipe clean after each use.
Cleaning and Controls
Cleaning the appliance is a breeze thanks to the enamel lining in the oven and the easy clean glass doors. Plus, the glass in the top cavity can even be removed to make cleaning simple. Stay in control of the heat using the easy grip knobs on the metal control panel. With outputs of up to 1.7 kW, your favourite dish will be ready in no time. You can also keep track of your food with the handy countdown timer and interior oven light.
The Beko EDVC503B comes with loads of cooking space and easy-to-use controls, to help make mealtimes easier. Shop for yours at Chapmans today.
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | EDVC503B |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
| Net Top Oven Capacity | 31 L |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 58 L |
| Oven Type | Double |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Electric Grill |
| Third Rack Installed | No |
| Width (cm) | 50cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 46.7 kg |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Width | 56 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Smart Connect | No |
| Storage Compartment | No |
| Cooking Element 2 Power | Front Right 1.2 kW |
| Cooking Element 1 Power | Front Left 1.7 kW |
| Cooking Element 3 Power | Back Left 1.2 kW |
| Cooking Element 4 Power | Back Right 1.7 kW |
| Control Type | Dials - Non-Retractable |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | 5.8 kW (just for Hob), total 9.4 kW Load capacity, 2 Wire shelves and Full size enamel cooking tray with internal grill rack, Removable Door, Glass - Double Glazed Door Material, |
| Clock | No |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Keep Warm Function | No |
| Key Feature 2 | Main Fan Oven |
| Key Feature 1 | 58 Litres Main oven & 31 Litres Top Oven |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Main Oven Features | Enamel Oven Lining Type |
| Main Oven Type | Fan |
| Key Feature 3 | Ceramic Hob |
| Height (cm) | 90 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | 58 Litres Main oven & 31 Litres Top Oven, Main Fan Oven, Ceramic Hob |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Energy Rating | A |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



