Beko EDVC503S 50cm Double Oven Electric Cooker with Ceramic Hob - Silver
- Warranty 1 Year
- Fuel TypeElectric
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842531361
Beko EDVC503S 50cm Double Oven Electric Cooker with Ceramic Hob - Silver
The Beko EDVC503S is a generously sized double oven cooker, with plenty of cooking space and a ceramic hob – perfect for entertaining guests. Exclusive to Euronics and Agent stores, you won’t be able to buy this cooker anywhere else.
Extra Cooking Space
With two ovens and a combined capacity of 89 litres, the Beko EDVC503W is ideal for multitasking.
The main oven has a 58-litre capacity - plenty big enough to cook a roast or large stew. Fan cooking makes it quicker to heat up and provides more even temperature distribution, for succulent food every time. With two shelves to use over five shelf positions, you’ll have plenty of room to cook the family favourites.
The secondary top oven uses conventional heating and has a 31-litre capacity. An integral grill is included for even more cooking options. Get your bacon super crispy or melt cheese effectively while the rest of the meal is roasting away in the lower oven.
For extra flexibility, the Beko EDVC503S also has a four-zone ceramic hob – ideal for whipping up something quick for the kids. Evenly spaced out zones mean you can cook multiple pans at once without them ever touching. And, as the zones are Rapidlite, cookware is heated up quickly, making mealtimes even easier.
Cleaning and Controls
Cleaning the oven needn’t be a dreaded chore. This Beko cooker has diamond-quality enamel linings in the main oven for easy cleaning. The interior glass door can be removed to soak, and the hob’s ceramic surface is easy to wash. Plus, its silver finish will look great in any kitchen.
The Beko EDVC503S comes with loads of cooking space and easy-to-use controls, to help make cooking easier. Shop for yours today.
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| Model Number | EDVC503S |
| Product Category Group | White Goods |
| energyrating_link | https://storage.beko.co.uk/bekoupload/PDF/EDVC503S_COMBINED.pdf |
| Colour | Silver |
| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
| Net Top Oven Capacity | 31 L |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 58 L |
| Oven Type | Double |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Fixed integral Grill |
| Third Rack Installed | No |
| Width (cm) | 50 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 46.7 kg |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Width | 56 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Smart Connect | No |
| Storage Compartment | No |
| Cooking Element 2 Power | Front right (kW) 1.2 kW |
| Cooking Element 1 Power | Front left (kW) 1.7 kW |
| Cooking Element 3 Power | Rear left (kW) 1.2 kW |
| Cooking Element 4 Power | Rear right (kW) 1.7 kW |
| Control Type | Dials - Non-Retractable |
| Display Type | Mechanical |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Main fan oven and secondary conventional oven and grill , 4 zone Rapid lite ceramic hob , 'A' rating for both main and top oven , Large capacity 58L main oven & 31L top cavity , Static Cooking Electric Grill |
| Clock | No |
| Cleaning | Enamel interior |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Keep Warm Function | No |
| Key Feature 2 | Main Oven: 5 Shelves, Top Oven: 2 Shelves |
| Key Feature 1 | Fan Oven, Ceramic Hob |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Main Oven Features | Diamond quality easy clean enamel oven interior, Easy clean full glass inner doors |
| Main Oven Type | Fan |
| Levelling Legs | No |
| Key Feature 3 | Retractable Dial Controls |
| Height (cm) | 90 cm |
| Electronic Clock/Timer | No |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | Fan Oven, Ceramic Hob, Main Oven: 5 Shelves, Top Oven: 2 Shelves, Retractable Dial Controls |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Energy Rating | A |
| Fuel Type | Electric |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


