Beko ESP50W 50cm Electric Cooker with Grill
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5023790043489
Beko 50cm Electric Cooker with Single Oven and Grill (ESP50W)
With a large oven, integrated grill and a solid plate hob, this freestanding Beko electric cooker is ideal for a family kitchen.
Cooking Options
The Beko ESP50W has a 60L oven capacity – large enough for Sunday roast or a three course dinner.
Giving you the flexibility to cook a large variety of meals, the BCSP50W has an integrated full-width variable heat grill. This is great for the healthy option, or alternatively, a full English breakfast.
Four spacious solid plate rings on the hob make cooking with multiple pots and pans easy.
All this versatility is provided by a cooker that’s just 50 cm wide, saving you floor space and making the Beko ESP50W perfect for smaller kitchens.
Easy to Clean
The full glass inner door is removable, making it quick and hassle-free to clean. Simply remove the door, leave it to soak and give it a quick wipe. You’ll have it sparkling again in no time.
The Beko ESP50W will save you space and time whilst offering great cooking flexibility – order yours today.
| Title | |
| Title | Beko ESP50W Electric Cooker - Single Oven 50 cm Wide - White |
| General Information | |
| Manufacturer | Beko PLC |
| Brand Name | Beko |
| Product Model | ESP50W |
| Product Name | 50 cm Single Electric Cooker |
| Product Type | Electric Cooker |
| Features | Removable Door Easy Clean Leveling Legs |
| Technical Information | |
| Size | 50 cm |
| Electronic Clock/Timer | No |
| Oven | |
| Number of Ovens | Single Oven |
| Net Oven Capacity | 60 L |
| Oven Type | Traditional |
| Total Number of Shelves | 1 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Consumption (Conventional) | 0.85 kWh |
| Functions | Grilling |
| Hob | |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Minimum Cooking Element Power (Electric) | 1 kW |
| Maximum Cooking Element Power (Electric) | 2 kW |
| Hob Style | Sealed |
| Power Description | |
| Power Source (Oven) | Electric |
| Power Source (Hob) | Electric |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Freestanding |
| Colour | White |
| Material | Glass Door Metal Control Panel |
| Height | 90 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight (Approximate) | 38.70 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | 50 cm Single Electric Cooker Full Size Grill Pan |
| Certifications & Standards | CE |
| Energy-Guide | |
| Energy-Guide | http://content.etilize.com/Energy-Guide/1040132390.pdf |
| Retailer Information | |
| Stock Type | Agency Product |
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| Model Number | ESP50W |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | White |
| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
| Removable Door | No |
| Third Rack Installed | No |
| Width (cm) | 50 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 42.2 kg |
| Smart Connect | No |
| Self Cleaning Technology | No |
| Storage Compartment | No |
| Depth | 60 cm |
| Clock | No |
| Cleaning | Enamel interior |
| Bluetooth | No |
| Keep Warm Function | No |
| Key Feature 2 | Glass Panel Door - for easy cleaning |
| Key Feature 1 | Red Dot Hotplates -heat up rapidly |
| Levelling Legs | No |
| Key Feature 3 | Intergrated Grill -flexible cooking options |
| LPG Convertible | No |
| Height (cm) | 90 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | Red Dot Hotplates -heat up rapidly, Glass Panel Door - for easy cleaning, Intergrated Grill -flexible cooking options |
| Electrical connection | 32 amp |
| Flame Safety Device | No |
| Energy Rating | A |
| Energy Rating | A |
| Timer | No |
| Grill | Yes |
| Fan Oven | No |
| Ovens | Single Oven |
| Fuel Type | Electric |
| Width (approx.) | 50cm |
| Hob Type | Solid Plate |
| Heat Zones / Burners | 4 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


