Beko FCFM1545W Tall 55cm Frost Free Freezer
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Energy RatingF
- TypeUpright Freezer
- StyleTall Upright
- Width (approx)55cm
- Frost FreeYes
- Freezer Capacity (litres)168
- Freezer Shelves / Drawers5
- Freezer Star Rating4 ****
- Energy RatingF
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5023790038836
Beko Tall Frost Free Freezer (FCFM1545W)
This tall frost free freezer in white is the perfect addition to a family home, and comes with one year’s warranty to keep your mind at rest.
Tall
Its tall design of the FCFM1545W gives you all the storage space you need, and Freezer Guard technology means it will work perfectly in a cold location – ideal if you want to keep it in the garage.
Storage Space
With a net capacity of 168 litres, divided into four clear drawers and one shelf with a drop down flap, this Beko tall freezer provides plenty of storage space for your weekly shop. There’s an ice bank tray so a refreshing cold drink is always at hand, and a fast freeze function to lock nutrients into fruit and veg.
It’s a four star model, for maximum flexibility with your storage. That means it’s cold enough to freeze fresh items and store frozen food for 3 to 12 months.
Freezer Guard Technology
The FCFM1545W has Beko’s amazing Freezer Guard technology. It works in sub-zero temperatures as low as -15°c, making it the perfect freezer for keeping in your garage, utility room or outbuilding.
While lesser models can suffer compressor failures in environments below 0°c, this Beko tall freezer will still function perfectly. You’ll have the freedom to keep it anywhere – whether that’s in your kitchen as your main freezer, or elsewhere for a little extra storage space.
A Frost Free Freezer
Forget about defrosting your freezer. The frost free feature prevents ice building up, saving you time and hassle.
There’s also a high temperature warning light. This simple little feature will let you know if there’s a problem, before your food gets spoiled.
Easy to Install
This is a freestanding model. While its tall design provides plenty of room for your food, the freezer measures just 54.5 cm wide. There’s also a reversible door, so you shouldn’t have any problem fitting it into your kitchen or garage.
The FCFM1545W is exclusive to Euronics and Agents stores, so you won’t find it anywhere else. Click Add to Basket to buy yours.
| Title | |
| Title | Beko FCFM1545 Tall Frost Free Freezer - White |
| General Information | |
| Manufacturer | Beko PLC |
| Brand Name | Beko |
| Product Model | FCFM1545 |
| Product Name | FCFM1545 Freezer |
| Product Type | Freezer |
| Technical Information | |
| Cooling Type | No-frost |
| Door Type | Reversible |
| Freezer | |
| Gross Freezer Capacity | 168 Ltrs / 5.9 cu.ft. Capacity |
| Number of Freezer Drawers | 5 |
| Physical Characteristics | |
| Colour | White |
| Height | 145.5 cm |
| Width | 54.5 cm |
| Depth | 59.5 cm |
| Weight (Approximate) | 47 kg |
| Energy & Performance | |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | F |
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | FCFM1545W |
| Energy Rating | F |
| Energy Rating | F |
| Freezer Star Rating | 4 **** |
| Freezer Capacity (litres) | 168 |
| Freezer Shelves / Drawers | 5 |
| Frost Free | Yes |
| Type | Upright Freezer |
| Style | Tall Upright |
| Width (approx.) | 55cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



