Beko LCSM1545W Tall Larder Fridge
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- TypeRefrigerator
- StyleTall Upright
- Auto DefrostYes
- Fridge Capacity (litres)252
- Fridge Shelves / Drawers7
- Energy RatingA+
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5023790038829
Beko Tall Larder Fridge LCSM1545W
If your kitchen is on the smaller side but you still want plenty of storage, then the LCSM1545W Beko Tall Larder Fridge will solve all your problems. It’s also exclusive to Euronics and Agents stores, so you won’t find it anywhere else.
Slim Design
Measuring less than 55 cm wide, you easily fit the freestanding LCSM1545W into your kitchen - its smaller size means you can make the most of your space. At 145 cm high, it’s also taller than many other models, and has an impressive 252 litre net capacity.
Clever Storage
Despite its smaller size, the LCSM1545W can easily hold enough food for a household. Five spill-proof glass shelves are included, and are adjustable for taller or awkwardly sized items. Why not organise the shelves with a certain food type? That way you can keep track of all your food, and won’t have to rummage for any forgotten items. A large salad crisper also helps to keep your favourite fruit and vegetables fresher for longer.
If you like to have a bottle ready in case of visitors, you’ll love the chrome wire wine rack, which is ideal for a bottle of wine or bubbly. Alternatively, it can securely hold two litre soft drink bottles.
Handy Features
A variety of useful features come included with the LCSM1545W to make it easier to store food. Auto defrost technology prevents ice from building up and spoiling your food, while an LED light makes finding certain food items even easier.
Health conscious people can relax, as antibacterial door seals stop harmful bacteria from entering the fridge - this helps to create a hygienic storage environment. A reversible door lets you alter the LCSM1545W to fit your kitchen space, and the classic white finish gives a timeless feel.
With an A+ energy rating, this model is kinder to the environment and your wallet. You can even match it with the FCFM1545W frost free freezer for a streamlined look.
Having a smaller kitchen doesn’t mean you have to lose out on fridge storage with the Beko LCSM1545W Tall Larder. Order yours today.
| Title | |
| Title | Beko LCSM1545W 249 L Refrigerator - White - Chrome Rack, Glass Shelf, Cyclopentane Insulation |
| General Information | |
| Manufacturer | Beko PLC |
| Brand Name | Beko |
| Product Model | LCSM1545W |
| Product Name | LCSM1545W Refrigerator |
| Product Type | Refrigerator |
| Technical Information | |
| Cooling Type | Auto-defrost |
| Door Type | Reversible |
| Net Total Capacity | 252 Ltrs 8.89 cu.ft. |
| Gross Total Capacity | 254 Ltrs 9 cu.ft |
| Physical Characteristics | |
| Colour | White |
| Material | Chrome Rack Glass Shelf Cyclopentane Insulation |
| Height | 145 cm |
| Width | 54.5 cm |
| Depth | 59.5 cm |
| Weight (Approximate) | 43 kg |
| Refrigerator | |
| Net Refrigerator Capacity | 252 Ltrs 8.89 cu.ft. |
| Gross Refrigerator Capacity | 254 Ltrs 9 cu.ft. |
| Power Description | |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Environmental Conditions | |
| Sound Emission | 39 (dB) |
| Energy-Guide | |
| Energy-Guide | http://content.etilize.com/Energy-Guide/1033247397.pdf |
| Energy & Performance | |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Installation Type | Freestanding |
| Retailer Information | |
| Stock Type | Agency Product |
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | LCSM1545W |
| Energy Rating | A+ |
| Fridge Capacity (litres) | 252 |
| Fridge Shelves / Drawers | 7 |
| Auto Defrost | Yes |
| Type | Refrigerator |
| Style | Tall Upright |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


