Beko WEC840522W 8kg 1400 Spin Washing Machine
- Warranty 1 Year
- Energy RatingC
- Washing Capacity8kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs15
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingC
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842373855
Beko 8kg 1400 Spin Washing Machine (WEC840522W)
Featuring an 8kg capacity, 1400rpm spin speed, and a Quick Wash programme, this Beko washing machine will help you power through the family`s laundry. Whether you want to reduce clothing creases or control your appliance remotely, find all these options and more with the WEC840522W.
As this freestanding washer is exclusive to Euronics and Agent stores, you won`t be able to find it at any other retailer.
Multiple Wash Programmes
There is a fantastic range of 15 pre-set modes on the Beko WEC840522W, so this machine is sure to offer a setting to suit your needs. Choose from the following:
- Anti Allergy
- Anti Stain
- Cotton
- Delicate Wash
- Drain + Spin
- Eco
- Hand Wash
- Pre-Wash
- Rinse Cycle
- Synthetic, and many more
If you have a fast-paced lifestyle, then why not choose the Quick programme? This will have a full 8kg load clean in only 28 minutes, saving you valuable time and money. Or, to save time spent on ironing, then take advantage of SteamCure, which reduces creases in your clothes by dispersing steam into the drum at the end of the cycle.
To find an even wider selection of wash settings, then download the HomeWhiz app and use the Programme Selection Wizard. This gives you access to a plethora of tailored cycles, from Curtains and Lingerie to Soft Toys and Towels. Working through a Bluetooth connection, you can also control and monitor the WEC840522W remotely. You could even schedule an overnight wash for when electricity prices are lower, saving money on your energy bills.
Fantastic Beko Design
This Beko washing machine has been designed with you in mind. Keep an eye on your cycle`s progress via the digital display, and select your programmes with the dial and touch button controls. Plus, have control over when your wash commences, up to a day in advance, with Delay Start.
The 34 cm porthole and 170 degree door opening make loading and unloading your washing a breeze, while the appliance`s white finish will fit into any kitchen with ease. If you need to place the WEC840522W below or on top of another model, then there is an optional stacking kit available.
Why not add the WEC840522W to your basket today?
| Brand Name | Beko |
| Additional Information | BlueBluetooth Connected with HomeWhiz |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Spin Performance | B |
| Quick Wash Option | Yes |
| Spin Speed (rpm) | 1400 Spin |
| Weight (Approximate) | 68 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Depth | 59 cm |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Shipping Width | 65 cm |
| Colour | White |
| Digital Inverter Motor | ProSmart Inverter Motor |
| Load Capacity (kg) | 8 kg |
| Display Screen Type | Digital Display |
| Number of Programmes | 15 |
| Programmes | Cotton Eco 40-60 Synthetics Daily Quick/Super Short Wool/HandWash Delicates Download Cycle Spin+Drain Rinse DarkWash/jeans Sports StainExpert Anti Allergy Down Wear Shirts 28 min 14 min |
| Quick Wash Time (Full Load) | 28 minutes |
| Size of Porthole (cm) | 34 cm |
| Annual Water Usage (litres) | 9899 Ltrs |
| Annual Energy (kwh) | 175 (kwh) |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | C |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 45 Ltrs |
| Features | SteamCure uses the power of steam to reduce creases |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Height | 84 cm |
| Noise Level - Washing (dB) | 52 (dB) |
| Noise Level - Spinning (dB) | 72 (dB) |
| Door Opening Angle (°) | 170 ° |
| Manufacturer | Beko PLC |
| Product Type | Washing Machine |
| Steam Function | Yes |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 60 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Dial & Touch buttons |
| Start Delay Option | Yes |
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| Model Number | WEC840522W |
| Energy Rating | C |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | C |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 15 |
| Washing Capacity | 8kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


