Beko WTIK74151F 7kg 1400 Spin Integrated Washing Machine
- Warranty 2 Years
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN8690842375705
Beko 7kg 1400 Spin Integrated Washing Machine in White (WTIK74151F)
Make light work of your laundry with this brilliant washing machine from Beko. Exclusive to Euronics and Agent stores, you won't be able to purchase this model anywhere else.
Clean Clothes in a Hurry
Gone are the days when you'd need to wait hours for your wash cycle to finish. With the Beko WTIK74151F washing machine's Daily Quick programme, you'll have a full 7 kg load of laundry washed in just 28 minutes. This programme is perfect for when you need clean clothes in a hurry, and it also saves you money by reducing your energy bills.
This white-finished appliance also comes with Beko's innovative Fast+ Function, giving you even more options for ensuring beautifully clean laundry in a short amount of time. With the help of increased drum movements and optimised temperature control, the Fast+ Function can shorten programme durations by up to 55%.
15 Modes for all Your Washing Needs
Use the handy dial and button controls to select one of 15 different programmes that will protect your clothes while working to make them spotless. The user-friendly digital display will let you know how much time is left before your chosen wash cycle is complete. Programmes and functions include:
- Cotton
- Hand Wash
- Delicate Wash
- Rinse Cycle
- Eco
- Anti Allergy
- Drain and Spin
- Synthetic
- Pre-Wash
- Mixed Load, and many more
You can also use the delay start feature to set your wash cycles up to 19 hours in advance, meaning your clothes will be ready exactly when you need them.
Easily Adjustable
When you want to adjust the height of your built-in Beko WTIK74151F washing machine, you don't need to deal with the hassle of pulling it out of position. Its back feet can be quickly and easily adjusted using the screws at the front of the appliance, saving you time, effort, and a sore back.
Improved Functionality
This updated model is not only compliant with new energy regulations; it also comes with a host of improved features designed to make your life easier.
The new brushless motor ensures a quieter, more energy-efficient wash, and the larger, instant-opening door will make loading and unloading your machine effortless.
This Beko washing machine will give you beautifully clean clothes in a flash. Be sure to add it to your basket today.
| Brand Name | Beko |
| Additional Information | LED time remaining display and progress indicator lights |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Weight (Approximate) | 74 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Quick Wash | Full load 28 minutes |
| Depth | 56 cm |
| Child Lock | Yes |
| Shipping Width | 65 cm |
| Quick Wash Time | For Small load (2kg) 14 minutes |
| Colour | White |
| Digital Inverter Motor | ProSmart Inverter Motor |
| Load Capacity (kg) | 7 kg |
| Display Screen Type | Digital Display |
| Spin Speed (rpm) | 1400 Spin |
| Number of Programmes | 15 |
| Programmes | Cottons Eco 40-60 n Synthetic DailyQuick/Super Short Mix Wool/Handwash Delicates Spin+Drain Rubse Down Wear Sports DarkWash/Jeans StainExpert Shirts Anti Allergy |
| Quick Wash Time (Full Load) | 28 minutes |
| Size of Porthole (cm) | 34 cm |
| Annual Water Usage (litres) | 9679 Ltrs |
| Annual Energy (kwh) | 156 (kwh) |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | C |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 44 Ltrs |
| Features | 4 height adjustable feet Easy access and unique design liquid detergent department |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Height | 82 cm |
| Noise Level - Washing (dB) | 47 (dB) |
| Noise Level - Spinning (dB) | 67 (dB) |
| Door Opening Angle (°) | 125 ° |
| Manufacturer | Beko PLC |
| Product Type | Washing Machine |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 60 cm |
| Installation Type | Built In |
| Control Type | Dial Control |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| Model Number | WTIK74151F |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | White |
| Programmes | Cotton, Eco 40-60, Synthetics, Daily Quick/Super Short, /Mix, Wool/Hand Wash, Delicates, Spin+Drain, Rinse, Down Wear, Sports, Dark Wash/jeans, Stain Expert, Shirts, Anti-Allergy, 28 min, 14 min |
| Product Dimensions | 82cm x 60cm x 56cm |
| Power Consumption | 2200 W |
| Quick Wash Time | 28 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level - Spinning | 67 dB |
| Out of Balance Protection | No |
| Temperature Control | No |
| Width (cm) | 60cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 74 kg |
| Washing Capacity | 7 |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 41 L |
| Water Supply | Cold |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Size of Porthole | 34 in |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Smart Connect | No |
| Smart App connected | No |
| Steam Function | No |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | No |
| Stackable | No |
| Display Type | LED |
| Door Opening Angle | 125°; |
| Depth | 56 cm |
| Digital Inverter Motor | ProSmart Inverter Motor with 10 year warranty |
| Automatic Load Recognition | No |
| Add Laundry Feature | No |
| Annual Water Usage | 9679 L |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | No |
| Installation Type | Integrated |
| Key Feature 2 | Delay Start, Digital Display |
| Key Feature 1 | 15 Programmes Inc: 28 Minute Quick Wash |
| Height Adjustment | No |
| Key Feature 3 | Dial & Button Controls |
| Height (cm) | 82 cm |
| Features | 15 Programmes Inc: 28 Minute Quick Wash, Delay Start, Digital Display, Dial & Button Controls |
| Energy Rating | C |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



