Beko WTK62041W 6kg 1200 Spin Washing Machine with Quick Wash
- Warranty 1 Year
- Energy RatingE
- Washing Capacity6kg
- Spin Speed1200rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs15
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingE
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842388934
Beko 6kg 1200 Spin Washing Machine with Quick Programme (WTK62041W)
Take the hassle out of doing the laundry with this 6kg washing machine from Beko. The range of cycles and features will have your clothes cleaned in a flash.
Key features
- Quick Programme - You'll be able to wash a full load of laundry in just 28 minutes - saving you time and money.
- Offering a great space-saving solution, the slim 44cm depth of this washing machine makes it easy to install into tight places.
- Automatic Water Level Reduction for Half or Small Loads
This brilliant Beko washing machine is also available in a different drum size and colour:
- White 7 kg – WTK72041W
- Black 7 kg – WTK72041B
You won’t be able to purchase this freestanding model anywhere else, as its exclusive to Euronics and Agent stores.
Choice of Programmes
From a quick refresh to those large family loads, Beko has included 15 programmes to get the job done. These include:
- Cotton
- Eco
- Synthetic
- Pre-Wash
- Wool
- Hand Wash
- Shirts
- Mini 30°
If you’re in a rush you can take advantage of the Daily Quick programme which will clean a full load in just 28 minutes. And, for those delicate items, use the gentle Hand Wash cycle to care for your most treasured garments. This Beko machine also includes a DrumClean function which removes bacteria at 70°C, so you can wash hygienically.
Beko Design
The WTK72041W features a generous 6kg capacity so you can get more washing done at once. Rated impressively for energy usage, this machine is kind on your bills and the environment. Spin speeds of up to 1200 rpm will remove excess water from your clothes, further reducing drying times and energy consumption. What’s more, this appliance offers an Automatic Water Level Reduction feature for small and half loads – so you only use the correct amount for your load.
Use the convenient dial and buttons to control your Beko washing machine with ease. The LED digital display make it simple to check how your wash is doing. You’ll also be able to delay the start of your cycle by three, six, or nine hours – ideal for those who like to plan ahead.
Finished in a classic white, this appliance is the perfect addition to every home. It’s even designed with a slim depth, so it’s easy to install in tight places.
Take the hard work out of doing the laundry with this Beko washing machine. Order yours today.
| Brand Name | Beko |
| Shipping Depth | 46.5 cm |
| Spin Performance | B |
| Quick Wash Option | Yes |
| Spin Speed (rpm) | 1200 Spin |
| Weight (Approximate) | 56 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Depth | 44 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Colour | White |
| Load Capacity (kg) | 6 kg |
| Display Screen Type | Digital Display |
| Number of Programmes | 15 |
| Programmes | Cotton Hand Wash Eco Drain + Spin Synthetic Pre-Wash |
| Quick Wash Time (Full Load) | 28 minutes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Features | Quick Programme Slim Depth Automatic Water Level Reduction for Half or Small Loads |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Height | 84 cm |
| Door Opening Angle (°) | 30° |
| Manufacturer | Beko PLC |
| Product Type | Washing Machine |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 60 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Dial + Buttons |
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| Model Number | WTK62041W |
| Energy Rating | E |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | E |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 15 |
| Washing Capacity | 6kg |
| Spin Speed | 1200rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


