Beko WTK72042B 7kg 1200 Spin Washing Machine in Black
- Warranty 1 Year
- Energy RatingE
- Washing Capacity7kg
- Spin Speed1200rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs15
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842473685
Beko 7kg 1200 Spin Washing Machine with Quick Wash in Black (WTK72042B)
Take the hassle out of doing the laundry with this 7kg washing machine from Beko. The range of cycles and features will have your clothes cleaned in a flash.
- Quick Programme - You don't need to wait hours for your washing machine to finish its cycle thanks to our Quick programme. You'll be able to wash a full load of laundry in just 28 minutes - saving you time and money.
- Slim Depth - Offering a great space-saving solution, the slim depth of this washing machine makes it easy to install into tight places.
- LED progress indicator lights
- Hand Wash Programme - Keep your delicate fabrics feeling soft to the touch
- DrumClean Programme -Remove bacteria from the drum at the touch of a button
If you like the look of this washing machine but want a different colour, the WTK72042B is also available in white – WTK72042W.
You won’t be able to purchase this freestanding model anywhere else, as its exclusive to Euronics and Agent stores.
Choice of Programmes
From a quick refresh to those large family loads, Beko has included 15 programmes on the WTK72042B to get the job done. These include:
- Rinse
- Drain + Spin
- Cotton
- Eco
- Synthetic
- Hand Wash
- Drum Clean
- Downwear
- Shirts
- Mini
If you’re in a rush you can take advantage of the Daily Quick programme which will clean a full load in just 28 minutes. And, for those delicate items, use the gentle Hand Wash cycle to care for your most treasured garments. This Beko machine also includes a DrumClean function which removes bacteria at 70°C, so you can wash hygienically.
Beko Design
The WTK72042B features a generous 7 kg capacity so you can get more washing done at once. Spin speeds of up to 1200 rpm will remove excess water from your clothes, further reducing drying times and energy consumption.
Use the convenient dial and buttons to control your Beko washing machine with ease. The LED progress indicator lights make it simple to check how your wash is doing. You’ll also be able to delay the start of your cycle by up to nine hours – ideal for those who like to plan ahead. There’s also a child lock function to stop little hands from changing any settings.
Finished in a sleek black, this appliance is the perfect addition to every home. It’s even designed with a slim depth, so it’s easy to install in tight places.
Take the hard work out of doing the laundry with this Beko washing machine. Order yours today.
| Brand Name | Beko |
| Drum Light | No |
| Additional Information | Energy usage on standard wash: 0.78 kWh |
| Shipping Depth | 56 cm |
| Spin Performance | B |
| Quick Wash Option | Yes |
| Spin Speed (rpm) | 1200 Spin |
| Weight (Approximate) | 64 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Depth | 55 cm |
| Child Lock | Yes |
| Shipping Width | 65 cm |
| Quick Wash Time | 29 minutes |
| Colour | Black |
| Temperature Control | Variable Temperature Selection |
| Digital Inverter Motor | No |
| Load Capacity (kg) | 7 kg |
| Number of Programmes | 15 |
| Programmes | Rinse Cycle Drain + Spin Cotton Eco Synthetic Hand Wash Drum Clean Downwear Shirts Mini |
| Annual Energy Rating (kwh) | 78 kWh (100 cycles as per 2021 energy regulations) |
| Energy Efficiency Class | E |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 45 Ltrs |
| Features | Quick Programme Slim Depth LED progress indicator lights Hand Wash Programme DrumClean Programme |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Height | 84 cm |
| Noise Level - Spinning (dB) | 76 dB(A) |
| Manufacturer | Beko PLC |
| Add laundry feature | No |
| Product Type | Washing Machine |
| Steam Function | No |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 60 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Power Consumption | 2200 |
| Control Type | Dial + Buttons |
| Start Delay Option | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Certifications + Standards | CE VDE |
| Height Adjustment | Yes |
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| Model Number | WTK72042B |
| Energy Rating | E |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 15 |
| Washing Capacity | 7kg |
| Spin Speed | 1200rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



