Beko WTK82041W 8kg 1200 Spin Washing Machine
- Warranty 1 Year
- Washing Capacity8kg
- Spin Speed1200rpm
- Width (approx.)60cm
- No. of Programs15
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingC
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842388965
Beko 8kg 1200 Spin Washing Machine in White (WTK82041W)
This freestanding washing machine from Beko makes laundry days easier than ever and offers a wide variety of cycles. The WTK82041W will clean all of your garments to perfection. As this fantastic model is exclusive to Euronics and Agent stores, you won't be able to buy it anywhere else.
Wash Programmes and Capacity
The Beko WTK82041W features an 8 kg capacity and 1200 spin speed to breeze through the family's washing. You'll also find 15 tailored programmes to choose from, such as:
- Cotton
- Down Wear
- Drain and Spin
- Drum Clean
- Eco
- Hand Wash
- Pre-Wash
- Quick
- Shirts
- Synthetic, and more
Looking to get your laundry done at speed? Then this washing machine is here to help with the Quick programme. Cleaning a full load in less than half an hour, this setting will help you save both time and money. Or, if you have a smaller load to get through, then try the Super Quick mode, which washes 2 kg of clothes in only 14 minutes.
With the Delay Start feature, you can even set when your wash cycle commences, up to nine hours ahead - so you can have clean clothes at a time that suits you.
User-Friendly Machine
If you need to freshen up bulky items, like bed sheets and duvets, then Beko's extra-large 34 cm porthole makes loading easier. Switching over your washing is also facilitated by the 170 degree door opening.
Monitor a cycle's status on the digital display, and pick your desired setting with the dial and button controls.
Coming in a modern white, the Beko WTK82041W washing machine will blend into any utility room or kitchen seamlessly.
| Brand Name | Beko |
| Additional Information | 8kg load capacity with slim depth for easy installation LED progress indicator lights |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Spin Performance | B |
| Weight (Approximate) | 67 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Depth | 59 cm |
| Child Lock | Yes |
| Shipping Width | 65 cm |
| Quick Wash Time | Full Load 28 minutes |
| Colour | White |
| Digital Inverter Motor | ProSmart Inverter Motor |
| Load Capacity (kg) | 8 kg |
| Display Screen Type | Digital Display |
| Spin Speed (rpm) | 1200 Spin |
| Number of Programmes | 15 |
| Programmes | Cottons 20° Cottons 40° Eco 40-60 Cottons 60° with Prewash Cottons 90° Rinse Spin+Drain Drum Clean DownWear 40° Synthetics 20° Synthetics 40° Wool/Hand Wash 40° Shirts 40° Mini 30° |
| Quick Wash Time (Full Load) | 28 minutes |
| Size of Porthole (cm) | 34 cm |
| Annual Water Usage (litres) | 9899 Ltrs |
| Annual Energy (kwh) | 175 (kWh) |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | C |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 45 Ltrs |
| Features | 4 height adjustable feet Variable spin speed |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Height | 84 cm |
| Noise Level - Washing (dB) | 55 (dB) |
| Noise Level - Spinning (dB) | 74 (dB) |
| Door Opening Angle (°) | 170 ° |
| Manufacturer | Beko PLC |
| Product Type | Freestanding |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 60 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Dial + Buttons |
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| Model Number | WTK82041W |
| Energy Rating | C |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | C |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 15 |
| Washing Capacity | 8kg |
| Spin Speed | 1200rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


