Beko WTL84141W 8kg 1400 Spin Washing Machine
- Warranty 1 Year
- ColourWhite /
- Washing Capacity8kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx.)60cm
- No. of Programs15
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingC
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842372988
Beko 8kg 1400 Spin Washing Machine in White (WTL84141W)
Available in a classic white finish to suit any home, the WTL84141W from Beko has a large 8 kg capacity, perfect for busy families. As a freestanding model, it is easy to find the right place for this appliance in your kitchen or utility room. This Beko washer also boasts a wide 34 cm porthole, making it easier to load and unload your laundry.
Various Programmes
A range of 15 programmes feature on this model, so you can always find the right cycle for your load. Programmes on the WTL84141W include:
- Cotton
- Hand Wash
- Delicate Wash
- Anti-Stain
- Eco
- Anti-Allergy
- Synthetic
- Mixed Load
- Wool
- Down Wear
- Sports
- Dark Care
- Shirts
A Quick Wash setting is included on this machine, so you can wash up to 8 kg of laundry in just 28 minutes. You can even use the Super Quick programme for smaller loads, cleaning 2 kg of lightly soiled laundry in as little as 14 minutes. And, reduce ironing times with the Anti-Crease function and keep your machine in top condition with the Drum Clean cycle.
Practical Design
Using the WTL84141W is simple thanks to the dial and buttons, and the digital display means you can keep an eye on settings at a glance. Programme a cycle up to 19 hours in advance using the Delay Start feature. Have a load ready to dry when you get home from work, or first thing in the morning. Its high spin speeds of up to 1400 rpm can reduce drying times.
The WTL84141W is packed with clever features and settings to get your laundry cleaned in a flash. Add one to your basket today.
| Brand Name | Beko |
| Additional Information | 8kg load capacity with slim depth for easy installation |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Spin Performance | B |
| Weight (Approximate) | 66 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Quick Wash | Full load 28 minutes |
| Depth | 59 cm |
| Child Lock | Yes |
| Shipping Width | 65 cm |
| Quick Wash Time | For Small load (2kg) 14 minutes |
| Colour | White |
| Digital Inverter Motor | ProSmart Inverter Motor |
| Load Capacity (kg) | 8 kg |
| Display Screen Type | Digital Display |
| Spin Speed (rpm) | 1400 Spin |
| Number of Programmes | 15 |
| Programmes | Cotton Hand Wash Delicate Wash Anti Stain Rinse Cycle Eco Anti Allergy Drain & Spin Synthetic Pre-Wash Mixed Load |
| Quick Wash Time (Full Load) | 28 minutes |
| Size of Porthole (cm) | 34 cm |
| Annual Water Usage (litres) | 9899 Ltrs |
| Annual Energy(kwh) | 175 (kwh) |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | C |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 45 Ltrs |
| Features | 8kg load capacity with slim depth for easy installation LED time remaining display and progress indicator lights Automatic water level reduction for half or small loads |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Height | 84 cm |
| Noise Level - Washing (dB) | 52 (dB) |
| Noise Level - Spinning (dB) | 72 (dB) |
| Door Opening Angle (°) | 170 ° |
| Manufacturer | Beko PLC |
| Product Type | Washing Machine |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 60 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Dial & Buttons |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| Colour | White / |
| Model Number | WTL84141W |
| Energy Rating | C |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | C |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 15 |
| Washing Capacity | 8kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



