Belling FSDF60DOW Double Oven Dual Fuel Cooker with Lid
- Warranty 3 Years
- ColourBlack
- Manufacturer Guarantee3 years
Belling Double Oven 60cm Dual Fuel Cooker in Black and Stainless Steel (FSDF60DOW)
The Belling FSDF60DOW is dual fuel, so has the best of both worlds. Under the glass top are 4 powerful gas burners with flame safety device, giving a high level of control over the cooking process. Push button ignition adds a lavel of convenience. Auto shutoff ensures that, when the lid is closed, the burners are off.
The ovens are both electric and easy clean enamel, with the top oven also housing an electric grill. The main bottom oven is also fanned, for more even heat distribution.
Presented in a sleek black finish, this freestanding cooker would look great in any kitchen.
| General | |
| Type | Freestanding dual fuel cooker |
| Colour | Stainless steel |
| Fuel | Dual fuel |
| LPG option | No |
| Hob type | Gas |
| Number of burners | 4 |
| Oven type | Electric |
| Number of ovens | 2 |
| Number of grills | 1 |
| Hob | |
| Wok burner | Yes |
| Pan supports | Cast iron |
| Ignition system | Electric |
| Hob lid | Yes |
| Flame Supervision Device (FSD) | Yes |
| Safety features | Automatic cut off when lid is closed |
| Ovens | |
| Oven type | - Main: fan - Second: conventional |
| Functions | - Fanned - Conventional - Grill |
| Size | - Main: medium - Second: medium |
| Capacity | - Main: 59 litres - Second: 35 litres |
| Energy rating | A |
| Viewing window | - Main: double glazed - Second: double glazed |
| Interior light | Yes |
| Oven cleaning | - Main: easy-clean enamel - Second: easy-clean enamel |
| Grill | |
| Grill type | Integrated full-width grill |
| Grill features | Variable |
| Dimensions and Installation | |
| Minimum distance required | 10 mm to the sides |
| Installation | Requires hardwiring |
| Box contents | Grill pan |
| Dimensions | 900 x 600 x 600 mm (H x W x D) |
| Boxed dimensions | 1025 x 715 x 715 mm (H x W x D) |
| Weight | 50 kg |
| Manufacturer | Belling |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | FSDF60DOW |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

