Blomberg FND568P 59.7cm Frost Free Tall Freezer - White
- Warranty 5 Years
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8690842618024
Blomberg FND568P 59.7cm Frost Free Tall Freezer - White
Exclusive to Euronics and Agent stores, this Blomberg tall freezer will make light work of storing your frozen food. With five drawers and three shelves, you’ll have plenty of room to store your batch cooking or those supermarket deals. Food Protector Technology ensures that your freezer continues to function in ambient temperatures as low as -15°C. Safely store the FND568P in a garage or outbuilding for complete storage flexibility. What’s more, this model is frost free, so you won’t have to spend hours manually defrosting your appliance.
Order yours today from Chapmans
Additional Information Open door alarm
Features Frost Free
Food Protector technology
Display on door
Product Type Freezer
Product Type
Product Category Group White Goods
Additional Information
Warranty/Guarantee 3 Year Guarantee
Design Elements
Colour White
Colour Group White
Installation Guide
Installation Type Freestanding
Suitable for Out Buildings Yes
Efficiency + Standard
Certifications + Standards CE-UKCA
Climate Class SN/T
Energy Efficiency Class D
White Goods Features
Defrost Type Frost Free
Door Alarm Yes
Fast Freeze Yes
Interior Light Type LED
Multi Air Flow Technology Yes
Number of Freezer Drawers 5
Number of Freezer Shelves 3
Reversible Doors Yes
Thermostat Available Yes
Dimensions + Weight
Depth 70.9 cm
Height 186.5 cm
Shipping Depth 76.2 cm
Shipping Height 193.2 cm
Shipping Width 66.1 cm
Width 59.7 cm
Display
Display Screen Type LED
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Model Number | FND568P |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freezer |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Product Range | Tall Freezers |
| Product Dimensions | 186.5cm x 59.7cm x 70.9cm |
| Reversible Doors | Yes |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 5 |
| Number of Freezer Shelves | 3 |
| Thermostat Available | Yes |
| Width | 59.7 cm |
| Shipping Height | 193.2 cm |
| Shipping Width | 66.1 cm |
| Shipping Depth | 76.2 cm |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Display Screen Type | LED |
| Door Alarm | Yes |
| Defrost Type | Frost Free |
| Depth | 70.9 cm |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Food Protector technology |
| Key Feature 1 | Frost Free |
| Key Feature 3 | Display on door |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Frost Free, Food Protector technology, Display on door |
| Height | 186.5 cm |
| Energy Rating | D |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



