Blomberg FNE1531P Frost Free 55cm Under Counter Freezer
- Warranty 3 Years
- ColourWhite
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN5023790023955
Blomberg Under Counter Frost Free Freezer (FNE1531P)
The Blomberg FNE1531P is a simple undercounter freezer with an impressive specification. If you’re looking for a freezer which is spacious, energy efficient and economical, then this will be the perfect new addition to your kitchen.
The 75 litre net volume is perfect for keeping all of your food fresh and delicious, and the 3 drawers (2 deep and 1 shallow) reduce energy loss and make it easy to organise different sized items. They are transparent, which is handy when trying to find a particular item in a hurry and also reduces unnecessary drawer opening, further reducing unwanted temperature change.
These are just some of the factors which gave the FNE1531P one of the best energy efficiency ratings available, so is kind to the environment as well as being cost effective to run. Its noise level of just 39 decibels is barely noticeable, saving you from any annoying distractions, and further reducing energy loss.
The FNE1531P’s reversible freezer door helps you achieve that perfect fit in your kitchen, and Blomberg’s advanced frost free technology eliminates the need for time-consuming manual defrosting. The frost free cooling system provides stable and even temperature distribution to keep your food fresher for longer, and a 4* rating makes the Blomberg FNE1531P one of the most versatile freezers. Unlike lesser models, it is capable of freezing foods from fresh and storing pre-frozen foods at temperatures as low as -18C, for up to 12 months.
The undercounter design of the freezer is easily integrated into any kitchen, giving a seamless look, rather than forcing you to make it a focal feature. This is a fuss-free appliance which simply does its job. The Blomberg FNE1531P is everything a freezer should be.
Why not add this fantastic Blomberg appliance to your basket today?
| Title | |
| Title | Blomberg FNE1531P 73.62L Undercounter Freezer - White |
| General Information | |
| Manufacturer | Blomberg |
| Brand Name | Blomberg |
| Product Model | FNE1531P |
| Product Name | FNE1531P Frost Free Under Counter Freezer |
| Product Type | Freezer |
| Technical Information | |
| Cooling Type | No-frost |
| Door Type | Reversible |
| Net Total Capacity | 73.62 L |
| Style | Undercounter |
| Freezer | |
| Freezer Compartment Type | Tray Drawer |
| Freezer Light | Yes |
| Net Freezer Capacity | 73.62L |
| Physical Characteristics | |
| Colour | White |
| Material | Metal Handle |
| Height | 84 cm |
| Width | 54.5 cm |
| Depth | 59.5 cm |
| Weight (Approximate) | 29.50 kg |
| Environmental Conditions | |
| Sound Emission | 43 dB(A) |
| Miscellaneous | |
| Certifications & Standards | BSEN60335 |
| Energy & Performance | |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | F |
| Energy Consumption per Year | 193 kWh |
| Installation Type | Built-in |
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | FNE1531P |
| Energy Rating | F |
| Energy Rating | A+ |
| Freezer Star Rating | 4 **** |
| Freezer Capacity (litres) | 73.62 |
| Freezer Shelves / Drawers | 3 |
| Frost Free | Yes |
| Type | Upright Freezer |
| Style | Under Counter |
| Width (approx.) | 55cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


