Blomberg FNT9673P Tall Upright 60cm Frost Free Freezer
- Warranty 3 Years
- ColourWhite
- TypeUpright Freezer
- StyleTall Upright
- Width (approx.)60cm
- Frost FreeYes
- Digital DisplayYes
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN5023790033060
Blomberg Frost Free Tall Freezer (FNT9673P)
The FNT9673P tall freezer from Blomberg has a large capacity, seven separate compartments and lots of great features.
Large Capacity
This large freezer has been designed to provide lots of storage room for big families and busy households.
There are a total of seven compartments, which means lots of space and lets you organise your food the way you want it. Put your frozen desserts, meat and vegetables in separate drawers, so finding what you need is easy.
With a capacity of 290 litres, the FNT9673P is one of the bigger freezers currently available.
Food Protector Technology
The FNT9673P’s food protector technology keeps the freezer working in temperatures as low as -15°C. This means you can position this freestanding model anywhere in your kitchen, or even in an unheated garage or utility room.
Get fresh foods to the right temperature rapidly with the FNT9673P’s fast freeze system. This preserves taste and nutrients for longer. There’s also a frost free feature so you won’t ever need to painstakingly defrost the freezer.
LED Display
Control every aspect of the freezer at the touch of button with the digital display. You can adjust the temperature without even opening the door.
The FNT9673P is packed with lots of little extras too. There’s a special warning system that alerts you if the temperature starts to rise, while high efficiency means low running costs and big savings.
The double twist and serve ice cube makers let you make refreshingly cool drinks on hot days. The freezer door can be swung from either side to suit your kitchen layout.
Everything about the FNT9673P, from its large capacity to its modern design, suits busy kitchens. A matching tall fridge is available too.
Why not add this excellent freezer to your basket today?
| Title | |
| Title | Blomberg FNT9673P 254.85 L Freezer - White |
| General Information | |
| Manufacturer | Blomberg |
| Brand Name | Blomberg |
| Product Model | FNT9673P |
| Product Name | FNT9673P Freezer |
| Product Type | Freezer |
| Technical Information | |
| Cooling Type | No-frost |
| Door Type | Reversible |
| Net Total Capacity | 254.85 L |
| Freezer | |
| Freezer Light | Yes |
| Net Freezer Capacity | 254.85 L |
| Number of Freezer Shelves | 2 |
| Freezer Compartment Type | Tray Drawer Shelf |
| Physical Characteristics | |
| Colour | White |
| Height | 171 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 65 cm |
| Weight (Approximate) | 87 kg |
| Energy + Performance | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Energy Consumption per Year | 310 kWh |
| Sound Emissions | 41 dB |
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | FNT9673P |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | White |
| Product Dimensions | 171.4cm x 59.5cm x 65.5cm |
| Removable Door | No |
| Reversible Doors | No |
| Noise Level (dBa) | 41 |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Type | Tall Freezer |
| Thermostat Available | No |
| Third Rack Installed | No |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Width (cm) | 60cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 93.6 kg |
| Smart Connect | No |
| Storage Compartment | No |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Suitable for watertight outbuildings | No |
| Door Alarm | No |
| Depth | 65 cm |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Key Feature 2 | 7 Storage Compartments |
| Key Feature 1 | 255 Litres / 9 CuFt, LED Display |
| Key Feature 3 | Reversible door |
| Height (cm) | 171.4 cm |
| Fast Freeze | No |
| Features | 255 Litres / 9 CuFt, LED Display, 7 Storage Compartments, Reversible Door |
| Energy Rating | F |
| Energy Rating | F |
| Freezer Star Rating | 4 **** |
| Freezer Capacity (litres) | 254.85 |
| Freezer Shelves / Drawers | 7 |
| Frost Free | Yes |
| Type | Upright Freezer |
| Style | Tall Upright |
| Width (approx.) | 60cm |
| Digital Display | Yes |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



