Blomberg GGN65N 60cm Double Oven Gas Cooker with Gas Hob - Anthracite
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842391040
Blomberg GGN65N 60cm Double Oven Gas Cooker with Gas Hob - Anthracite
Available in a new I-décor design and anthracite finish, the GGN65N will help you bake, grill, and fry to your heart’s content. This freestanding gas cooker comes with a four-zone hob, two oven cavities, and an integrated grill, so your mains, sides, and desserts will be ready just when you need them.
As this Blomberg cooker is exclusive to Euronics and Agent stores, you won’t find it anywhere else.
Double Oven, Hob, and Grill
Access an incredible range of cooking options for the whole family with the Blomberg GGN65N. Roast your Sunday joint and accompaniments in the traditional main oven, which is ideal for zone-style cooking and preparing multiple dishes. You’ll find 72 litres of usable space and five slots in this cavity, as well as two wire shelves, so you can get your chef’s hat on straightaway.
Get even more space and flexibility with the top secondary oven. This compartment has a net capacity of 32 litres, two slots, and one wire shelf included – perfect for lighter, every-day meals or as a helping hand for the main oven. You’ll even find an integrated grill with a pan set in this oven, to give your food a crisp and browned finish. Control your double oven with ease, thanks to the non-retractable dials.
On the gas hob, you can boil and fry a multitude of items on the four burners. They come in three different sizes to suit any pot or saucepan, with power outputs of 1 kW, 2 kW, and 2.9 kW. Just put your pot on the cast iron supports, and ignite the flame with the push button to get started.
Easy-Use Cooker Features
In terms of energy, you’ll find high ratings of ‘A+’ for the bottom oven, and ‘A’ for the top, helping you reduce your utility bills. Both oven doors are double-glazed to retain the heat, and are removable for easier cleaning. You’ll also find enamel linings on the cavities’ interiors, so you can wipe them down quickly and hassle-free.
There’s an optional LPG conversion kit available, which boosts cooking performance by converting natural gas to higher pressure LPG. And, if safety is important for you, the GGN65N has an FFD (Flame Failure Device) fitted, which will stop the gas flow if the flame has been extinguished.
The Blomberg GGN65N has a modern design, spacious cooking capacity, and a multitude of food preparation options. Why not add this freestanding gas cooker to your basket?
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Model Number | GGN65N |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Silver |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| Net Top Oven Capacity | 32 L |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Oven Type | Double |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Intergral Grill |
| Third Rack Installed | No |
| Width (cm) | 60 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 60.2 kg |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Smart Connect | No |
| Storage Compartment | No |
| Cooking Element 2 Power | Front Right 1 kW |
| Cooking Element 1 Power | Front Left 2.9 kW |
| Cooking Element 3 Power | Back left 2 kW |
| Cooking Element 4 Power | Back Right 2 kW |
| Control Type | Dials - Non-Retractable |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Cast Iron Pan Supports, Enamel Oven Lining Sides & Back, Push Button Ignition |
| Clock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Keep Warm Function | No |
| Key Feature 2 | Convention Oven with shelf positions |
| Key Feature 1 | 4 Burner Gas Hob |
| Hob Element Type | Gas |
| Main Oven Features | 2 Wire Shelves |
| Main Oven Type | Conventional |
| Key Feature 3 | Dial Controls, LED Display |
| LPG Convertible | Yes |
| Height (cm) | 90 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A+ |
| Features | 4 Burner Gas Hob, Convention Oven with shelf positions, Dial Controls, LED Display |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Electrical connection | Plug |
| Energy Rating | A |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


