Blomberg HKS900N 50cm Double Oven Electric Cooker with Ceramic Hob
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842393006
Blomberg 50cm Freestanding Electric Cooker in Anthracite Grey (HKS900N)
Offering greater cooking flexibility, this electric cooker comprises a main conventional oven, conventional top oven and grill and a smooth ceramic hob. Also catalytic liners are specially designed to catch grease and dirt from the inside of the oven.
Dimensions (cm) Height: 90 Width: 50 Depth: 60
Fully Programmable Touch Control Led Display
Bringing harmony to your life at home, our fully programmable touch control LED display makes navigating your oven smooth and simple. Equipped with a time delay function of up to 24 hours, you'll be able to programme the oven to begin cooking at a time that's most convenient to you.
Guarantee
All Blomberg appliances come with a standard 3 year manufacturer's repair guarantee. To activate your guarantee simply register your appliance.
| Hob Features | |
|---|---|
| Type | Ceramic Glass |
| Fuel | Electric |
| Adjustable heat settings | Yes |
| Hob on indicator | Yes |
| Controls | On main panel |
| Controls | |
|---|---|
| Control Panel | Metal control panel |
| Timer | |
|---|---|
| Type | Programmable LED |
| Function | Fully Programmable |
| Burners/Heating zones | |
|---|---|
| No. Of Burners/Heating zones | 4 |
| Front left (kW) | 1.7 kW |
| Rear left (kW) | 1.2 kW |
| Front right (kW) | 1.2 kW |
| Rear right (kW) | 1.7 kW |
| Front left/right Rapidlite | Yes |
| Rear left/right Rapidlite | Yes |
| Top Cavity | |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Tilted Grill | No |
| Grill | Yes |
| Open or Closed Door Grilling | Open |
| Volume (litre) | 31 L |
| Grill Type | Full width |
| Oven | Yes |
| Fully Variable Grill | Yes |
| Grill Power (kW) | 2.0 kW |
| Removable Door Glass | YES |
| Door Type | Full Glass |
| CleanZone Nano Cleaning Technology for inner glass door | No |
| Grill pan handle | No |
| Door Opening | Drop down |
| Interior Light | No |
| Shelf Positions | 2 |
| Easy to Clean Enamel Colour | Yes |
| Enamel Colour | Black |
| Catalytic liners on side walls | No |
| Catalytic liners on back wall | No |
| Shelf stoppers | No |
| Shelves (included) | 1 |
| Main Cavity | |
|---|---|
| Grill | No |
| Oven | Yes |
| Telescopic runner system | No |
| Oven temp range | 80 - 240 deg C |
| Oven Type | Conventional |
| Energy Rating | A |
| Door Type | Full Glass |
| Door opening | Side (left) |
| Interior Light | Yes |
| Shelf Positions | 5 |
| Volume (litre) | 60 |
| CleanZone Nano Cleaning Technology for inner glass door | No |
| Type of Interior Light | Circular |
| Easy to Clean Enamel Colour | Yes |
| Enamel Colour | Black |
| Shelf stoppers | No |
| Shelves (included) | 2 |
| Oven Functions | |
|---|---|
| Static Cooking | Yes |
| Gas Cooking | No |
| Slow Cooking | No |
| Grill Cooking | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Cooling fan | Yes |
| Air cooled doors | No |
| Dimensions and Weights | |
|---|---|
| Net Weight (kg) | 45.0 kg |
| Gross Weight (kg) | 48.3 kg |
| Product Height (mm) | 900 |
| Product width (mm) | 500 |
| Product depth (mm) | 600 |
| Carton height (mm) | 1025 |
| Carton width (mm) | 560 |
| Carton depth (mm) | 700 |
| Installation | |
|---|---|
| Adjustable feet for leveling | Yes |
| Recommended for hardwiring | Yes |
| EN60335-2-6 approved | Yes |
| Minimum Fuse Protection | 32a |
| Other Technical | |
|---|---|
| CE Approved | Yes |
| PREN30 Approval | Yes |
| Model Codes | |
|---|---|
| HKS900N | EAN:8690842393006 |
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Model Number | HKS900N |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


