Blomberg KGM4553 Frost Free 50/50 Fridge Freezer in White
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842372414
Blomberg Frost Free Fridge Freezer in White (KGM4553)
Organise the family's groceries easily with Blomberg's KGM4553 fridge freezer. This freestanding appliance is exclusive to Euronics and Agent stores, so you won't be able to purchase it any other retailer.
Like the look of this white Blomberg fridge freezer? You can also buy it in a modern stainless steel finish - KGM4553PS.
Family Sized
In the fridge, you have 168 net litres of storage space - plenty of room to store all your chilled goods. The four glass shelves and three door balconies make organising your food and drink effortless, whilst the salad bin will keep your fruit and vegetables fresher for longer. There's even a stylish chrome wine rack to chill a bottle of bubbly ready for that special occasion.
The freezer section has a 95 net litre capacity with four drawers to store all your family essentials. It's four-star rated too so you can safely keep leftovers or handy ready meals for up to 12 months. As the drawers are clear, it's simple to see what's inside at a glance. And, the KGM4553 includes a slimline ice cube tray, so you can grab those much-needed cubes for your beverage on a hot day.
Blomberg Technology
Blomberg has equipped the KGM4553 with Auto-Defrost technology to keep your fridge freezer in top working order. The fan cooling system removes the build-up of ice so you will never have to manually defrost the freezer. Plus, thanks to Food Protector technology, you can even store this model in an outbuilding or garage.
The antibacterial door seal prevents the build-up of bacteria prolonging the life of your food, whilst the bright LED interior light helps you easily see right to the back of the fridge.
Both the fridge and freezer doors are reversible and+nbsp;can be left or right hand opening - allowing for maximum flexibility when installing the appliance.
The large capacity and various storage options make the KGM4553 ideal for families - buy yours today.
| Brand Name | Blomberg |
| Weight (Approximate) | 57 kg |
| Manufacturer | Blomberg |
| Height | 182.4 cm |
| Colour | White |
| Width | 54 cm |
| Depth | 57.5 cm |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | F |
| Installation Type | Freestanding |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Net Total Capacity - ltrs | 263 Ltrs |
| Net Refrigerator Capacity - ltrs | 168 Ltrs |
| Net Freezer Capacity - ltrs | 95 Ltrs |
| Number of Refrigerator Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Colour of Drawers | Clear |
| Reversible Doors | Yes |
| Lighting Type | LED |
| Star Rating | 4 Star |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Shipping Height | 191 cm |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Additional Information | Chrome wire wine rack provides a convenient and elegant space to store bottles. |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | KGM4553 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Colour | White |
| Product Dimensions | 182.4cm x 54cm x 57.5cm |
| Removable Door | No |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 168 L |
| Net Total Capacity | 270 L |
| Noise Level (dBa) | 39 |
| Net Freezer Capacity | 102 L |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Third Rack Installed | No |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 263 |
| Width (cm) | 54cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 57 kg |
| Shipping Weight | 61 kg |
| Shipping Height | 191 cm |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Smart Connect | No |
| Storage Compartment | No |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Display Type | LED |
| Door Handles | External |
| Door Alarm | No |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Depth | 57.5 cm |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Additional Information | Adjustable Thermostat, Flame Retardant Back, Chrome Wire Wine Rack, Hygienic Door Seals, Slimline Ice Tray, Food Protector Technology, Frost Free, Energy consumption 294 kWH/year |
| Climate Class | SN/ST |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | No |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | 4 Glass Shelves, 1 Salad Bin |
| Key Feature 1 | 168 Litre Fridge, 102 Litre Freezer Capacity |
| Key Feature 3 | 4 Clear Freezer Drawers. White |
| Height (cm) | 182.4 cm |
| Fast Freeze | No |
| Features | 168 Litre Fridge, 102 Litre Freezer Capacity, 4 Glass Shelves, 1 Salad Bin, 4 Clear Freezer Drawers. White |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 5.6 kg |
| Energy Rating | F |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


