Blomberg KQD114VPX 90.8cm Dual Cooling American Style Fridge Freezer - Brushed Steel
- Warranty 3 Years
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN8690842618031
Blomberg KQD114VPX 90.8cm Dual Cooling American Style Fridge Freezer - Brushed Steel
This American Style fridge freezer from Blomberg will store all your fresh and frozen goods with ease. Featuring a two-door, two-drawer design, this model will look stunning in any kitchen. The KQD114VPX has a dual cooling system that uses individual fans which reduces temperature fluctuations and keeps food fresh. Clever VitaminCare+ harnesses the sun’s 24-hour cycle to keep nutrients locked into your fruit and veg, preserving them for longer. And, the dedicated chiller compartment provides the ideal environment for your meat, fish, and dairy.
Order yours from Chapmans today
Colour Brushed Steel
Colour Group Stainless Steel
Door Material Metal
Installation Guide
Installation Type Freestanding
Efficiency & Standard
Certifications & Standards CE-UKCA
Climate Class SN/T
Energy Efficiency Class E
Star Rating 4
White Goods Features
Adjustable Shelves Yes
Defrost Type Manual Defrost
Digital Inverter Compressor Yes
Door Alarm Yes
Fast Freeze Yes
Interior Light Type LED
Multi Air Flow Technology Yes
No. Refrigerator Shelves 3
Number of Freezer Drawers 4
Number of Freezer Shelves 2
Number of Refrigerator Crispers 3
Number of Refrigerator Door Bins 6
Product Type
Product Category Group White Goods
Dimensions & Weight
Depth 70.5 cm
Height 182 cm
Shipping Depth 78 cm
Shipping Height 192.2 cm
Shipping Width 97.8 cm
Width 90.8 cm
General
Additional Information Modular Twist & Serve Ice maker
Features VitaminCare+
Dual Cooling technology
Chiller Compartment
Product Type Fridge Freezer
Display
Display Screen Type LED
Additional Information
Warranty/Guarantee 3 Year Gaurantee
Safety Features
Child Lock Yes
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Model Number | KQD114VPX |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Colour | Brushed Steel |
| Product Dimensions | 182cm x 90.8cm x 70.5cm |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Number of Freezer Shelves | 2 |
| Number of Refrigerator Crispers | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
| Shipping Height | 192.2 cm |
| Shipping Width | 97.8 cm |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Star Rating | 4 |
| Display Type | LED |
| Door Alarm | Yes |
| Door Material | Metal |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Depth | 70.5 cm |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Additional Information | Modular Twist & Serve Ice maker |
| Climate Class | SN/T |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Dual Cooling technology |
| Key Feature 1 | VitaminCare+ |
| Height (cm) | 182 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | VitaminCare+, Dual Cooling technology, Chiller Compartment |
| Energy Rating | E |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



