Blomberg LBF16230W 6kg 1200 Spin Washing Machine
- Warranty 1 Year
- Energy RatingE
- Washing Capacity6kg
- Spin Speed1200rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs15
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingE
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842384516
Blomberg 6kg 1200 Spin Washing Machine (LBF16230W)
The Blomberg LBF16230W makes caring for your laundry simple and efficient. With a huge choice of programmes and useful extras this freestanding machine will keep your clothes looking good as new.
Versatile Programmes
The Blomberg LBF1623W has a choice of 15 built-in programmes, taking care of your every washing need. Programmes include:
- Cotton
- Delicates
- Eco
- Synthetic
- Mixed Load
- Wool
- Lingerie
- Dark Wash
- Sportswear
- Hygiene
- Shirts
- Down Wear
The Fast Full Load programme is great for when you need your clothes washed fast - it can complete an entire 6 kg load of laundry in under 30 minutes. A Mini Wash cycle lets you wash up to 2 kg of lightly soiled items in just 14 minutes. What`s more, the 1200 rpm spin speed will remove excess water from your clothes, reducing drying time.
Why not take advantage of the Quicker Function? This uses increased drum movements and optimised temperature control to shorten programme times by up to 55%. All at the touch of a button. Plus, Blomberg have included a Machine Care programme to keep your washing machine odour-free by eliminating bacteria from the inside of the drum.
Blomberg Design
We understand that sometimes space is at a premium. That`s why the LBF16230W has a slim depth design to suit compact kitchens. Installation will be smoother, even in the tightest of spaces. The washing machine has a digital display which shows the status and time remaining of your wash cycle. And, the dial and buttons make using this model a breeze. Wash laundry at a time to suit you with Delay Start, and a child lock feature adds extra peace of mind.
Available in a crisp white finish, the slim Blomberg LBF16230W is the ideal appliance for those with smaller kitchens and utility rooms. Order yours today.
| Brand Name | Blomberg |
| Shipping Depth | 46.5 cm |
| Quick Wash Option | Yes |
| Spin Speed (rpm) | 1200 Spin |
| Weight (Approximate) | 56 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Depth | 44 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Colour | White |
| Load Capacity (kg) | 6 kg |
| Display Screen Type | Digital Display |
| Number of Programmes | 15 |
| Programmes | Cotton Delicate Wash Rinse Cycle Eco Drain & Spin Synthetic Mixed Load Wool Fash Full Load / Mini 14 Sportswear Dark Wash Lingerie Shirts Hygiene Down Wear |
| Quick Wash Time (Full Load) | 30 minutes |
| Size of Porthole (cm) | 30 cm |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | E |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Height | 84 cm |
| Door Opening Angle (°) | 170 ° |
| Manufacturer | Blomberg |
| Product Type | Washing Machine |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 60 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Dial + Buttons |
| Start Delay Option | Yes |
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Model Number | LBF16230W |
| Energy Rating | E |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | E |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 15 |
| Washing Capacity | 6kg |
| Spin Speed | 1200rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



