Blomberg LDF42240G 14 Place Setting Dishwasher in Graphite Grey
- Warranty 3 Years
- ColourGraphite Grey
- Width (approx.)60cm
- Place Settings14
- Cutlery Tray / BasketBasket
- Energy RatingE
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN5023790045599
Blomberg 14 Place Setting Dishwasher in Graphite Grey (LDF42240G)
Exclusive to Euronics and Agent Stores, this Blomberg dishwasher is available in a modern graphite finish, with a stainless steel interior. The LDF42240G can hold up to 14 place settings in a single load, making this freestanding model ideal for large families.
Flexible Cleaning
Cleaning all of your pots and pans in a single wash can be a struggle with some models. But, Blomberg's LDF42240G has a number of features to make the most of the space available.
The adjustable upper basket can be raised easily, making space for larger pans and baking trays in the lower basket. Or, if you need room for taller glasses in the top of the dishwasher, this basket can be lowered as well. You'll also find folding plate supports in both the upper and lower baskets, allowing you to use the space effectively.
Eight Wash Programmes
With a choice of eight programmes, the LDF42240G has options to tackle a variety of loads. The Low 11 litre water consumption programme saves on utility bills, and the ExpressDry58 will wash and dry a full load of dishes in just 58 minutes. Plus, take advantage of the Super Gloss function, which delivers better drying and sparkling dishes.
This Blomberg dishwasher also boasts an LCD display, so you can keep an eye on your wash's progress effortlessly. You can also use the display to check wash cycle settings and times at a glance.
Less is More
Perfect for open plan kitchens, the LDF42240G has a low noise level of just 46 dB - so you can entertain friends and family without being disturbed.
Take the hassle out of cleaning the dishes with the spacious Blomberg LDF42240G. Order yours today.
| Brand Name | Blomberg |
| Weight (Approximate) | 44.9 kg |
| Manufacturer | Blomberg |
| Height | 85 cm |
| Colour | Graphite |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 60 cm |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | E |
| Installation Type | Freestanding |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Number of Temperature Settings | 6 |
| Number of Programmes | 9 |
| Programmes | ProCare Eco Auto Hygiene+ Intensive Express Dry Glass Care Mini Prewash |
| Half Load Supported | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Digital Inverter Motor | Optima Inverter Motor |
| Dry Efficiency | A |
| Drying System | Active Ventilation |
| Display Screen Type | Digital Display |
| Time Delay | Up to 24h |
| Wash Efficiency | A |
| Water Consumption | 3080 Ltrs (Annual) |
| Noise Levels dB(A) | 46 (dB) |
| Child Lock | Yes |
| Features | RapidClean function |
| Shipping Height | 88.9 cm |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Additional Information | Counter Balanced Door Concealed Heating Element |
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Colour | Graphite Grey |
| Model Number | LDF42240G |
| Energy Rating | E |
| Energy Rating | E |
| Cutlery Tray / Basket | Basket |
| Place Settings | 14 |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


