Blomberg LDF63440X Full Size Dishwasher - Stainless Steel - 16 Place Settings
- Warranty 3 Years
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN8690842612404
Blomberg LDF63440X Full Size Dishwasher - Stainless Steel - 16 Place Settings
Get a thorough clean every time with Blomberg’s LDF63440X freestanding dishwasher in stainless steel. With room for 16 place settings, you’ll have enough space for all your dirty crockery, cutlery, pots, and pans. Featuring CornerWash technology, the bottom spray arm uniquely rotates to reach every corner of your appliance, so nothing is missed. This works with DeepCare technology which uses targeted water jets to remove even the most stubborn grease and grime. Plus, thanks to Hygiene+, the high temperature kills more than 99.9% of bacteria and viruses for clean dishes again and again.
Order yours from Chapmans today
Control Type Touch
No. of Programmes 8
Number of Temperature Settings 6
Programmes Auto
Delay Timer Yes
Load & Capacity
Place Setting Capacity 16
Design Elements
Colour Stainless Steel
Colour Group Stainless Steel
Interior Material Stainless Steel
Third Rack Installed Yes
Installation Guide
Installation Type Freestanding
Product Type
Product Category Group White Goods
Dimensions & Weight
Depth 60 cm
Height 85 cm
Shipping Depth 66.1 cm
Shipping Height 88.9 cm
Shipping Weight 47.8 kg
Shipping Width 64.4 cm
Weight 44.8 kg
Width 59.8 cm
General
Additional Information Automatic Door opening
Features DeepCare
CornerWash
Hygiene+
Product Type Dishwasher
Care & Maintenance
Rinse Aid Indicator Yes
Salt Indicator - Light Yes
Efficiency & Standard
Certifications & Standards CE, TUV, UKCA
Energy Efficiency Class C
Noise Level 42 dB
Water Consumption 9.5 L
White Goods Features
Digital Inverter Motor Yes
Remaining Time Display Yes
Safety Features
Water Protect System Yes
Display
Display Screen Type LCD
Additional Information
Warranty/Guarantee 3 Year Warranty
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Model Number | LDF63440X |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Colour | Stainless Steel |
| Programmes | Auto |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 60cm |
| Place Setting Capacity | 16 |
| Remaining Time Display | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| Number of Temperature Settings | 6 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Weight | 44.8 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Weight | 47.8 kg |
| Shipping Height | 88.9 cm |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Control Type | Touch |
| Display Type | LCD |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 60 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Additional Information | Automatic Door opening |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | CornerWash |
| Key Feature 1 | DeepCare |
| Key Feature 3 | Hygiene+ |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | DeepCare, CornerWash, Hygiene+ |
| Energy Rating | C |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



