Blomberg LRF1854310W 8kg Wash 5kg Dry 1400 Spin Washer Dryer
- Warranty 1 Year
- Energy RatingD
- Washing Capacity8kg
- Drying Capacity5kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs15
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842371615
Blomberg 8kg Wash 5kg Dry 1400rpm Spin Washer Dryer (LRF1854310)
Simplifying your laundry routine, this washer dryer's large 8kg wash and 5kg dry capacity allows you to easily empty your laundry basket in one go. Powered by Blomberg's quiet and energy efficient Optima Inverter Motor, it can also wash and dry up to 5 shirts in just 55 minutes, helping you spend less time waiting for your laundry to finish.
Wash + Wear - 1kg In 60min
If last minute clothing dilemmas are all-too frequent in your household, our Wash + Wear programme can have up to 1kg of laundry washed and dried in just 60 minutes, providing the perfect time-saving solution.
8kg Wash and 5kg Dry Capacity
An ideal option for larger households, this washer dryer's 8kg wash capacity will allow you to clean up to 40 shirts at once. You'll also be able to dry up to 5kg of laundry per cycle, which is the equivalent of approximately 25 shirts.
Wash Through Dry Programmes
Simplifying your laundry routine, our selection of Wash through Dry programmes will wash and dry your clothes in one continuous cycle, without the need for intervention. You'll only need to programme your washer dryer once, to unload laundry that's clean, dry and ready to be ironed.
Stylish Digital Display
Stylish in design, this digital display makes setting your washer dryer's cycle effortless. Functioning in harmony with you and your life, it will even show you the time remaining for each programme, helping you plan ahead.
Hygiene+ Wash and Dry Programme
Helping allergy and asthma sufferers rest easy, our Hygiene+ Wash and Dry programme significantly reduces the amount of cat, dog and pollen allergens in your laundry during both washing and drying cycles. On top of this, traces of bacteria and fungi will also be eliminated, promising the ultimate in hygienic washing and drying.
| Max. load capacity - for washing (kg) | 8 |
| Max. load capacity - for drying (kg) | 5 |
| Spin Speed (rpm) | 1400 |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | Wash: C Wash + Dry: D |
| Washing Performance | A |
| Type of Dryer | Condenser |
| Dryness Control Method (Timed/Sensor) | Sensor |
| Number of Programmes | 15 |
| Time Remaining Display | Yes |
| Connectivity | Bluetooth |
| Automatic Half Load | Yes |
| Automatic Unbalanced Load Control | Yes |
| Variable Spin Speed Selection | Yes |
| Variable Temperature Selection | Yes |
| Liquid Detergent Compartment | Yes |
| Reverse Action (Bi-directional) Drum action | Yes |
| End of cycle buzzer | Yes |
| Time delay | Up to 24h |
| No Spin | Yes |
| Rinse Hold | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Programme 1 | Cottons |
| Programme 2 | Eco 40-60 |
| Programme 3 | Synthetics |
| Programme 4 | Wool/HandWash |
| Programme 5 | Mini/Mini14' |
| Programme 6 | DownWear |
| Programme 7 | Download Cycle |
| Programme 8 | Spin + Drain |
| Programme 9 | Rinse |
| Programme 10 | Shirts |
| Programme 11 | Cotton Dry |
| Programme 12 | Synthetic Dry |
| Programme 13 | Hygiene+ Wash+Dry |
| Programme 14 | 5Kg Wash + Dry |
| Programme 15 | Wash+Wear |
| Product Height (mm) | 840 |
| Product Width (mm) | 600 |
| Product Depth (mm) | 590 |
| Carton Height (mm) | 880 |
| Carton Width (mm) | 650 |
| Carton Depth (mm) | 600 |
| Net Weight (kg) | 70 |
| Gross Weight (kg) | 71 |
| Brand | BLOMBERG |
| Capacity (cotton) kg (washing) | 8 |
| Capacity (cotton) kg (drying) | 5 |
| Washer Dryer Energy efficiency class | A |
| Energy Consumption (Washing + Drying) - full load per cycle (kWh) | 5.44 |
| Energy Consumption (Washing )- full load per cycle (kWh) | 0.76 |
| Annual Energy Consumption (Washing + Drying) (kWh) | 1088 |
| Annual Energy Consumption (Washing) (kWh) | 152 |
| Water Consumption (Washing + Drying) full load per cycle- (l) | 78 |
| Water Consumption (Washing) full load per cycle (l) | 47 |
| Annual Water Consumption (Washing + Drying)- (l) | 15600 |
| Annual Water Consumption (Washing) (l) | 9400 |
| Spinning efficiency class | A |
| Remaining Moisture (%) | 44 |
| Maximum spin speed (rpm) | 1400 |
| Noise Level of Washing (dB) | 56 |
| Noise Level of Spinning (dB) | 76 |
| Noise Level of Drying (dB) | 64 |
| Washing and drying Time full load capacity (min) | 660 |
| Built-in | No |
| Function 1 | Prewash |
| Function 2 | Fast+ |
| Function 3 | Drying |
| Function 4 | BLE |
| Function 5 | Drum Clean+ |
| Function 6 | Steam |
| Function 7 | Child Lock |
| Function 8 | BLE |
| Total current (A) | 10 |
| Total Power (W) | 2200 |
| Voltage/Frequency | 230 V / 50 Hz |
| Water Pressure | 1-10 bar |
| Feet Extension | 0-15mm |
| LRF1854310W | EAN:8690842371615 |
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Model Number | LRF1854310W |
| Energy Rating | D |
| Wool Program | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 15 |
| Washing Capacity | 8kg |
| Drying Capacity | 5kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



