Blomberg LTAH39420W 9kg Heat Pump Tumble Dryer - White
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 3 Years
- Drying Capacity9kg
- No. of Programs15
- Sensor DryingYes
- Heat PumpYes
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN8690842677984
Blomberg LTAH39420W 9kg Heat Pump Tumble Dryer - White
Keep laundry days simple with Blomberg’s LTAH39420W 9kg tumble dryer. Featuring heat pump technology, clothes are gently dried at a consistent 60°C, keeping energy consumption to a minimum. Prevent over-drying and save money on your bills with the sensor drying programmes. The sensors detect the level of moisture in the drum during the cycle and automatically stop the program when your clothes have reached the desired level. For added flexibility, this model comes with a reverse action drum to reduce creases and an Auto Cool down phase for more comfortable unloading of laundry.
Order yours from Chapmans today
Features Sensor Dry
Reverse action drum
Auto Cool down phase
Product Type Tumble Dryer
Programmes & Functions
Control Type Dial and Button
Drying Technology Heat Pump
No. of Programmes 15
Reverse Action (Bi-directional) Yes
Sensor Dry Technology Yes
Start Delay Option Yes
Design Elements
Colour White
Colour Group White
Installation Guide
Installation Type Freestanding
Ventilation Heat pump
Dimensions & Weight
Depth 60.8 cm
Door Opening Angle 155˚
Height 84.6 cm
Shipping Depth 63 cm
Shipping Height 88.5 cm
Shipping Weight 43.5 kg
Shipping Width 65 cm
Weight 42.5 kg
Width 59.8 cm
Product Type
Product Category Group White Goods
Additional Information
Warranty/Guarantee 3 Year Guarantee + 2 Year Warranty (Redemption Required)
Warranty Redemption Information To activate this promotion you MUST register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. The standard 3 year manufacturers guarantee will then be extended to 5 years, free of charge
Load & Capacity
Load Capacity 9 kg
Care & Maintenance
Filter Cleaning Indicator Yes
Filter Full Indicator Yes
Water Tank Full Indicator Yes
Display
Display Screen Type Digital
White Goods Features
Interior Light Type LED
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class A++
Safety Features
Child Lock Yes
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Model Number | LTAH39420W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Product Dimensions | 84.6cm x 59.8cm x 60.8cm |
| No. of Programmes | 15 |
| Ventilation | Heat pump |
| Width | 59.8 cm |
| Weight | 42.5 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Weight | 43.5 kg |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Button |
| Display Screen Type | Digital |
| Door Opening Angle | 155° |
| Depth | 60.8 cm |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Reverse action drum |
| Key Feature 1 | Sensor Dry |
| Key Feature 3 | Auto Cool down phase |
| Features | Sensor Dry, Reverse action drum, Auto Cool down phase |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Height | 84.6 cm |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Energy Rating | A++ |
| Heat Pump | Yes |
| Sensor Drying | Yes |
| No. of Programs | 15 |
| Drying Capacity | 9kg |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |



