Blomberg LTK28021W 8kg Condensor Tumble Dryer with Interior Light
- Warranty 3 Years
- ColourWhite
- Energy RatingB
- TypeCondenser Tumble Dryer
- Drying Capacity8kg
- Width (approx)60cm
- Sensor DryingYes - Stops when dry
- CondensingYes - Vents dry air into the room
- Energy RatingB
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN5023790046558
Blomberg 8kg Condenser Tumble Dryer with Interior Light in White (LTK28021W)
This tumble dryer from Blomberg will solve all of your laundry-drying problems. The interior light and sensor drying programmes make the experience less time-consuming. Plus, a great range of 16 programmes and a reversible door adapt to your personal needs.
- Sensor Drying Programmes - prevents over-drying
- Automatic Anti-Creasing Function
- Auto Cool Down - for comfortable unloading
- Interior Drum Light - for added convenience
This product is also exclusive to Euronics and Agent's stores, meaning you can’t find it with any other retailers.
Making Drying Easier
The stylish digital display of the LTK28021W helps tumble drying function in harmony with your everyday life. It shows you the time remaining for every programme, so you can avoid waiting for laundry to finish and get on with other household chores. With the Delay start function, you can even plan ahead and set your drying cycle up to 24 hours in advance.
This Blomberg dryer also features an interior light, which illuminates the drum for additional convenience during unloading. Never lose a sock again and find sorting dry laundry a breeze.
The classic white finish will also make this appliance a seamless addition to your home.
Smart Care for Your Laundry
Save effort, time and money on energy bills while caring for your clothes. Decide how dry you would like your laundry beforehand, then let the clever sensor drying programmes detect moisture levels in the uni-directional drum. When the desired dryness level has been reached, the LTK28021W will stop your cycle automatically.
Range of Drying Programmes
Choose from 16 programmes – including Cottons, Synthetics and Delicates – with the control dial and buttons on the Blomberg LTK28021W. This tumble dryer has an 8 kg dry capacity, and adjusts its care for you and your clothes.
The reversible door also means the dryer is flexible to all your requirements. Are you left-handed, or does your kitchen design mean you have to open the door to a particular side? Let the LTK28021W provide you with helpful options.
Plus, loading your tumble dryer has never been easier, thanks to the 39 cm wide porthole and the door’s ability to open up to 155 degrees.
The Blomberg LTK28021W makes drying your laundry easier and quicker. Add this freestanding tumble dryer to your basket today.
| Brand Name | Blomberg |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Weight (Approximate) | 37 kg |
| Manufacturer | Blomberg |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 142 minutes |
| Height | 84.6 cm |
| Colour | White |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 80 minutes |
| Width | 59.7 cm |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Depth | 58.9 cm |
| Energy Efficiency Class | B |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity (kg) | 8 kg |
| Drying Technology | Sensor Dry |
| Control Type | Dials + Buttons |
| Reverse Action (Bi-directional) | Reverse Action |
| Display Screen Type | LED |
| Remaining Time Display | Yes |
| Number of Temperature Settings | 2 |
| Number of Programmes | 16 |
| Programmes | Cotton Iron Dry Cotton Cupboard Dry Cotton Cupboard Dry + Cotton Extra Dry Synthetics Iron Dry Synthetics Cupboard Dry Delicates Refresh 60' 40' 20' 10' Sportswear Shirts 15' BabyProtect Jeans |
| Child Lock | Operated Electronically |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Noise Level (dB) | 66 dB(A) |
| Time Delay | Up to 24 hours |
| Product Type | Condenser Tumble Dryer |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Ventilation | Condenser |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Door opening (°) | 155° Opening |
| Interior Light | Drum Light |
| Additional Information | Sensor programmes - stop when the desired dryness level is achieved Automatic anti-creasing feature - less creasing of laundry Auto Cool down phase - for a more comfortable unloading of laundry |
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | LTK28021W |
| Energy Rating | B |
| Energy Rating | B |
| Condensing | Yes - Vents dry air into the room |
| Sensor Drying | Yes - Stops when dry |
| Type | Condenser Tumble Dryer |
| Drying Capacity | 8kg |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



