Blomberg LTK2802W 8kg Condenser Tumble Dryer
- Warranty 3 Years
- ColourWhite
- TypeCondenser Tumble Dryer
- Drying Capacity8kg
- Width (approx)60cm
- Sensor DryingYes - Stops when dry
- CondensingYes - Vents dry air into the room
- Energy RatingB
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN5023790036146
Blomberg 8kg Condenser Tumble Dryer (LTK2802W)
From handy timed programmes to sensors that protect your clothes and save you money, this Blomberg condenser tumble dryer has it all. Take a look what else the LTK2802W has to offer.
Like the features but not quite sure on the colour? This tumble dryer is also available in black.
Spacious Drum Capacity
The busy nature of our day-to-day lives means your family’s wet washing can take over the house. Luckily, the LTK2802W has a large drum that can hold 8 kg of clothes, so there’s always room for that last shirt or an extra sock.
Timed Programmes and Sensor Technology
This tumble dryer has a total of 16 programmes, so you can be sure of finding the right cycle for your load. Choose the ideal setting for jeans, shirts, delicates and more, or pick how dry you want your laundry to be.
If you want even more flexibility, the built-in sensors are one of the LTK2802W smartest features. They sense how wet your washing is and stop the cycle when the desired dryness level is achieved. This helps avoid over-drying which can shrink your clothes, and saves you money by reducing wasted energy.
Blomberg has also designed the freestanding LTK2802W to make your life easier. The reverse action drum stops clothes from tangling together, while the automatic anti-crease function rotates the drum for up to two hours after the cycle has finished. And, the Auto cool down phase makes it more comfortable to unload the laundry.
Timer Delay Function
There’s also a timer delay setting that lets you start the cycle when it suits you. Fill up the drum before you leave the house and schedule it to be ready when you come back. Or dry a load in the middle of the night. This can save you money on certain energy tariffs and means you can enjoy a peaceful, undisturbed evening.
A handy LCD display keeps you informed on your cycle selection and progress.
Practical Design
The large porthole doors opens at a 178° angle, which allows for quick and easy loading and unloading.
Able to hold up to 4.8 litres, the large water tank needs emptying less often. When it does need emptying, an indicator will light up on the control panel. There are also handy little extras like the interior light and indicator LEDs on the programme knob.
Add this condenser tumble dryer to your shopping basket today.
| Title | |
| Title | Blomberg LTK2802W 8 kg Condenser Tumble Dryer - White |
| General Information | |
| Manufacturer | Blomberg |
| Brand Name | Blomberg |
| Product Model | LTK2802W |
| Product Name | LTK2802W 8kg Condenser Dryer |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Technical Information | |
| Drying Technology | Condenser |
| Number of Modes | 16 |
| Operating Mode | Cottons Synthetics |
| Dryness Control Method | Sensor/Timed |
| Controls/Indicators | |
| Control Type | Analog |
| Energy & Performance | |
| Capacity (Standard Cotton Programme) | 8 kg |
| Energy Efficiency Class | B |
| Physical Characteristics | |
| Colour | White |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight (Approximate) | 40 kg |
| Retailer Information | |
| Stock Type | Agency Product |
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | LTK2802W |
| Energy Rating | B |
| Condensing | Yes - Vents dry air into the room |
| Sensor Drying | Yes - Stops when dry |
| Type | Condenser Tumble Dryer |
| Drying Capacity | 8kg |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

