Blomberg LTK38020W 8kg Condenser Tumble Dryer - White
✔ Delivery in 1 to 3 working days
- Warranty 1 Year
- TypeCondenser Tumble Dryer
- Washing Capacity8 kg
- Drying Capacity8kg
- No. of Programs15
- Sensor DryingYes
- CondensingYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842449925
Blomberg LTK38020W 8kg Condenser Tumble Dryer - White
This tumble dryer from Blomberg will solve all your drying problems. The interior light and sensor drying programmes make the experience less time-consuming. Plus, a great range of 15 programmes and a reversible door adapt to your personal needs.
Blomberg’s LTK38020W is exclusive to Euronics and Agent stores, so you won’t be able to buy it at any other retailer.
Programmes
Choose from 15 programmes on the Blomberg LTK38020W including:
* High Heat
* Low Heat
* Sensor Dry
* Cotton
* Synthetic
* Jeans
* Babywear
* Sportswear
This tumble dryer has an 8 kg dry capacity and adjusts its care for you and your clothes. With the Quick Dry option, you’ll be able to dry 0.5 kg of clothes in just 15 minutes. Decide how dry you would like your laundry beforehand, then let the clever sensor drying programmes detect moisture levels in the drum. When the desired dryness level has been reached the cycle will stop automatically.
What’s more, ideal for days when you can’t unload your laundry straight away, the Automatic Anti-Crease function will tumble the load periodically for up to two hours after the cycle has finished. By minimising creases in your clothes, it can make light work of your ironing pile.
Making Drying Easier
A stylish digital display on the LTK38020W helps tumble drying function in harmony with your everyday life. It shows you the time remaining for every programme, so you can avoid waiting for laundry to finish and get on with other household chores. With the Delay start function, you can set your drying cycle up to 24 hours in advance.
This Blomberg dryer also features an interior light, which illuminates the drum for additional convenience during unloading. Never lose a sock again and find sorting dry laundry a breeze. The classic white finish will also make this appliance a seamless addition to your home
Loading your tumble dryer has never been easier, thanks to the large porthole and the water tank indicator will let you know when tank needs emptying. The reversible door also means the dryer is flexible to all your requirements. Are you left-handed, or does your kitchen design mean you have to open the door to a particular side? Let the LTK38020W provide you with helpful options.
The Blomberg LTK38020W makes drying your laundry easier and quicker. Add this freestanding tumble dryer to your Chapmans basket today.
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Model Number | LTK38020W |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | White |
| Product Dimensions | 84.6cm x 59.7cm x 58.9cm |
| Remaining Time Display | No |
| Reverse Action (Bi-directional) | No |
| Wi-Fi | No |
| Water Tank Full Indicator | No |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Sensor Dry Technology | No |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Smart Connect | No |
| Self Cleaning Technology | No |
| Start Delay Option | No |
| Stackable | No |
| Depth | 58.9 cm |
| Automatic Load Recognition | No |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Interior Light | No |
| Key Feature 2 | Quick Dry, Sensor Drying |
| Key Feature 1 | 15 programmes |
| Key Feature 3 | Automatic Anti-Crease Feature |
| Height (cm) | 84.6 cm |
| Features | 15 Programmes, Quick Dry, Sensor Drying, Automatic Anti-Crease Feature |
| Filter Full Indicator | No |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Energy Rating | B |
| Condensing | Yes |
| Sensor Drying | Yes |
| No. of Programs | 15 |
| Type | Condenser Tumble Dryer |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Drying Capacity | 8kg |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | true |



