Blomberg LWF28442G 8kg 1400 Spin Washing Machine in Graphite
- Warranty 1 Year
- ColourGraphite
- Washing Capacity8kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs16
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingA+++
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5023790045582
Blomberg 8kg 1400 Spin Washing Machine - Graphite - A+++ Rated (LWF28442G)
With 16 programmes, a timer delay and an 8 kg capacity, the freestanding Blomberg LWF28442G offers great flexibility when it comes to doing the laundry.
Key features
- Fast Full Load Programme - washes in under 30 minutes
- Digital Display with Time Remaining - simple to use
- Mini 14` Programme - washes 2kg in 14 minutes
- Quicker Function - shortens programme duration
Ideal for Families
With a large 8kg capacity, this Blomberg washing machine can wash up to 40 t-shirts or a light king sized duvet in one load. This capacity is perfect for medium sized families, and helps you save energy by getting through the laundry in fewer loads.
The LWF28442G also reduces drying time with its 1400rpm spin speed, removing as much water from fabrics as possible. This reduces tumble drying costs, or the time that clothes need to dry around the house.
A large 34 cm porthole and wide 170 degree opening angle also make it easy to get your laundry in and out of the machine.
As well as a large capacity and high spin speed, you’ll even find a slim depth of just 54cm on the LWF28442G. This means it sits flush with kitchen cabinets, unlike some other models.
16 Programmes
Blomberg`s LWF28442G comes with a great range of programmes to meet all your laundry needs.
If you need clean clothes in a hurry, the Fast Full Load programme takes just 28 minutes to wash a full 8kg load. And, the Mini 14 programme can wash a 2kg load in only 14 minutes.
Specialist programmes such as Hygiene+, Sportswear, and Delicates 20 degrees give exceptional cleaning results while being gentle on fabrics.
Energy Efficient
This Blomberg washing machine has an A+++ energy rating, saving you up to 30% in energy consumption compared to an `A` rated model.
Plus, the Optima Inverter Motor uses magnets, instead of brushes, to power the machine. This frictionless design ensures the LWF28442G is as quiet and energy efficient as possible.
Complete Control
The stylish LED display panel on this Blomberg machine gives you full control over your wash. Adjust the temperature and spin speed of your selected programme, choose additional wash options, set the 24 hour time delay function or turn on the child lock. The display also shows how much time is remaining until the current programme finishes.
Order the LWF28442G today and get free delivery from your local Euronics electrical expert.
| Limited Warranty | 3 Year |
| Brand Name | Blomberg |
| Weight (Approximate) | 69 kg |
| Built-in Display | Yes |
| Depth | 54 cm |
| Colour | Graphite |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Display Screen Type | LED |
| Energy Consumption per Year | 196 kWh |
| Energy Efficiency Class | A+++ |
| Features | Delay Start |
| Height | 84 cm |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer | Blomberg |
| Manufacturer Part Number | LWF28442G |
| Maximum Spin Speed (rpm) | 1400 |
| Noise level Spinning (dB(A) re 1 pW) | 77 dB(A) |
| Noise Level Washing (dB(A) re 1 pW) | 56 dB(A) |
| Number of Modes | 16 |
| Product Model | LWF28442G |
| Product Name | LWF28442G Washer |
| Product Type | Washer |
| Program Type |
|
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Washing Capacity (Cotton) | 8 kg |
| Water Consumption per Year | 10560 L |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold |
| Width | 60 cm |
| Time Delay | 24 Hour |
| Washing Performance Class | A |
| Stackable | Yes |
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Colour | Graphite |
| Model Number | LWF28442G |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | A+++ |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 16 |
| Washing Capacity | 8kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


