Blomberg LWI284410 8kg 1400 Spin Fully Integrated Washing Machine
- Warranty 3 Years
- ColourWhite
- IntegrationFully Integrated
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN8690842375781
Blomberg 8kg 1400 Spin Built In Washing Machine with Fast Full Load (LWI284410)
As an integrated washing machine with an 8kg capacity and 1400 rpm spin speed, the Blomberg LWI284410 will make your laundry routine a breeze.
- Adjustable Back Feet
- Shorter Wash Function
- Fast Full Load Programme
Exclusive to Euronics and Agent stores, you won’t be able to shop for this model anywhere else.
Wash Cycles Galore
Whatever your load, this Blomberg washing machine is sure to have a setting to suit your needs. Featuring 15 different cycles, the LWI284410 is tailored to clean everything – from Sportswear and Down Wear to Darks and Shirts – with the greatest care. Other programmes include:
- Anti Stain
- Cottons
- Delicate Wash
- Drain + Spin
- Eco
- Mixed Load
- Pre-Wash
- Synthetic
- Wool, and more
Need to get the washing done in a hurry? Want to cut back on energy bills? Then try the Fast Full Load programme, which will have a full load clean and ready to dry in less than 30 minutes.
Or, for the days when fast just isn’t enough, use the Shorter Wash function. With a higher level of drum movements and optimised temperature control, programme durations can be reduced at just the touch of a button.
And, have clean clothes at a time that suits you by making use of Delay Start – where you can set your cycle to commence up to 19 hours in advance.
Designed with You in Mind
Monitor your wash easily on the digital display, and choose your desired setting with the dial and button controls.
You’ll even find adjustable back feet on the Blomberg LWI284410. Installation is faster and stress-free, as you can tweak the feet’s positioning from the front of the machine. Just use the adjustment screws to achieve a perfectly placed washer, instead of having to pull it out.
This Blomberg built in washing machine will help you power through the family’s laundry. Add the LWI284410 to your cart today.
| Brand Name | Blomberg |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Quick Wash Option | Yes |
| Spin Speed (rpm) | 1400 Spin |
| Shipping Height | 88 cm |
| Depth | 56 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Colour | White |
| Load Capacity (kg) | 8 kg |
| Display Screen Type | Digital Display |
| Number of Programmes | 15 |
| Programmes | Cotton Delicate Wash Anti Stain Eco Drain +amp; Spin Synthetic Pre-Wash Wool Mixed Load |
| Quick Wash Time (Full Load) | 28 minutes |
| Size of Porthole (cm) | 34 cm |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | C |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Height | 82 cm |
| Door Opening Angle (°) | 170 ° |
| Manufacturer | Blomberg |
| Product Type | Washing Machine |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 60 cm |
| Installation Type | Built In |
| Control Type | Dial +amp; Buttons |
| Start Delay Option | Yes |
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | LWI284410 |
| Energy Rating | C |
| Integration | Fully Integrated |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



