Blomberg SOE96733 Tall Larder Fridge
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842384813
Blomberg Tall Larder Fridge in White (SOE96733)
Does your family get through lots of fresh food? The SOE96733 tall larder fridge offers all the storage you need - especially if you are looking for additional space. This model is also exclusive to Euronics and Agent stores, so you won't find it anywhere else.
Storage Space
This tall larder fridge from Blomberg has a total net capacity of 367 litres. This is plenty of room to store all the family's groceries with ease. It has five glass shelves and a large salad crisper for keeping all your fruit and vegetables fresh and crunchy. And, the included chrome wire shelf is the perfect place for bottles of wine and fizzy drinks.
The fridge door, which is reversible for easy installation, features four balconies to hold all your most-used items such as milk. There's a dairy compartment to store your cheese and cream to help keep them fresh. What's more, finding what you're looking for is easy thanks to the LED light.
Blomberg Features
The SOE96733 uses auto-defrost technology to regulate temperature and to ensure you don't get any frosty build-ups. The handy chiller compartment provides the ideal environment for meat and fish by maintaining a constant temperature of 0°C. You can even store large or tall items thanks to the adjustable shelves.
The SOE96733 fridge keeps running costs down and can stop the spread of germs with the antibacterial door seal. This prevents bacteria from building up around the seals, which are often forgotten when people are cleaning. Plus, the flame retardant back offers extra peace of mind.
Available in a white finish and with a generous capacity, the Blomberg SOE96733 larder fridge is the ideal addition to any home. Order yours from Euronics today.
| Brand Name | Blomberg |
| Colour | White |
| Weight (Approximate) | 60.4 kg |
| Manufacturer | Blomberg |
| Height | 171.4 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 65.5 cm |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | F |
| Installation Type | Freestanding |
| Defrost Type | Auto-Defrost |
| Number of Refrigerator Shelves | 5 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Reversible Doors | Yes |
| Net Refrigerator Capacity - ltrs | 367 Ltrs |
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | SOE96733 |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | White |
| Product Dimensions | 171.4cm x 59.5cm x 65.5cm |
| Reversible Doors | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 367 L |
| Noise Level (dBa) | 38 |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 367 |
| Width (cm) | 59.5 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 60.4 kg |
| With Icebox | No |
| Smart Connect | No |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Depth | 65.5 cm |
| Defrost Function | No |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | 5 Glass Shelves, 1 Salad Bin |
| Key Feature 1 | 367 Litres Capacity |
| Key Feature 3 | LED Internal Light |
| Height (cm) | 171.4 cm |
| Features | 367 Litres Capacity, 5 Glass Shelves, 1 Salad Bin, LED Internal Light |
| Energy Rating | F |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


