Blomberg SST3455I 54cm Integrated Tall Larder Fridge
- Warranty 5 Years
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8690842377488
Blomberg SST3455I 54cm Integrated Tall Larder Fridge
Whether you’re replacing an appliance or looking for extra storage space, this Blomberg larder fridge is a great addition to any home. From storing a Sunday joint to a family-size pizza, you’ll find plenty of room.
Exclusive to Euronics and Agent stores, you won’t be able to purchase this Blomberg fridge anywhere else.
Storage Space
Inside the SST3455I, you’ll find a great range of storage options, including:
Five glass shelves
Five door balconies
One wire shelf
One salad bin
Use the door balconies to store commonly used items, like bottles of milk and jugs of water. Plus, the salad bin is ideal for keeping your fruit and vegetables crisp and flavoursome. With 309 litres of usable space, this Blomberg fridge is perfect for families of any size.
You’ll also love the chiller compartment which is specially designed to keep your food fresh. By maintaining a cool environment of around 0°C, your meat, fish, and dairy items can be used for longer. What’s more, the auto-defrost technology will prevent any build-up of ice on the back wall.
Blomberg Design
The SST3455I from Blomberg offers a range of features so you get the best from your appliance. An electronic touch control display located at the top of the model lets you adjust the temperature with ease. You can also choose from settings such as Quick Cool and Holiday Mode. There’s even a handy alarm that alerts you when the door has been open for too long.
If you need to store tall or larger food items, the shelves in the SST3455I are adjustable – perfect if you like to host dinner parties or bake lots of desserts. As it’s built-in, this model will look seamless in your kitchen, and the door is reversible too for added flexibility.
Keep your wine perfectly chilled with the included chrome wire rack and the internal LED light will help you keep an eye on your groceries.
Unpack your family’s food shop into this Blomberg larder fridge – you’ll never struggle to fit in your items again. Order yours from Chapmans today.
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Model Number | SST3455I |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Larder |
| Colour | White |
| Product Dimensions | 177.5cm x 54cm x 54.5cm |
| Reversible Doors | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 309 L |
| Noise Level (dBa) | 36 |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Total Litre capacity (Net) | 309 |
| Width (cm) | 54cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 59.9 kg |
| With Icebox | No |
| Shipping Height | 185.4 cm |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Smart Connect | No |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Function | No |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Installation Type | Built In |
| Key Feature 2 | 5 Glass Shelves, 1 Salad Bin |
| Key Feature 1 | 309 Litres Capacity |
| Key Feature 3 | Electronic Touch Control Display |
| Height (cm) | 177.5 cm |
| Features | 309 Litres Capacity, 5 Glass Shelves, 1 Salad Bin, Electronic Touch Control Display |
| Energy Rating | F |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



