Bosch Flexxo BBH3211GB Cordless 2in1 Vacuum Cleaner with 50 Minute Run Time
- Warranty 1 Year
- TypeCordless Vacuum Cleaner
- Dust CollectionBagless
- Battery Life up to 50 minutes
- Charge Time5 hours
- Weight (kg)3
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242005110742
Bosch Flexxo Serie4 21.6V Rechargeable Cordless Vacuum Cleaner in Black (BBH3211GB)
Convenient, fast and thorough with integrated accessories for more flexibility with everyday cleaning. Thorough cleaning results on all floors thanks to highly efficient bagless-technology and HighPower AllFloor Brush
- Always within reach: the combinable accessories are integrated directly into the device.
- Cleanliness on all levels. With 2in1 plus accessories, every dirt is cleaned – from floor to ceiling.
- Constantly high performance. RobustAir System for high cleaning performance even when the dust box fills up.
- Convenient 2in1 functionality: Handheld and handstick vacuum cleaner in one appliance for more flexibility
2in1 - For maximum flexibility.
The vacuum cleaner can be simply used on its own without any accessories. The handheld vacuum is easy to use and handle, with an ergonomically placed power switch and easy balance. The vacuum cleaner is also ideal for quickly cleaning tables, chairs and sofas or for vacuuming hard-to-reach areas such as drawers and under furniture. Even the dust box and filter are easy to empty and replace.
Integrated accessories – always within reach.
Don't waste time looking for accessories! They're integrated into the device. The crevice nozzle extends so you can reach awkward corners and high ceilings. The combination of furniture brush and upholstery nozzle makes cleaning special surfaces really convenient.
Cleaning on all levels. Floor, upholstery, ceiling and your car.
Vacuuming on every level - from the floor to the ceiling, is now possible. The vacuum cleaner comes with useful accessories that allow you to clean all kinds of flooring as well as other surfaces, such as tables, upholstery and even your car interior.
Can be set aside on its own
The cordless vacuum cleaner can compactly fit in any niche or corner, thanks to its slim design. It can also be set aside on its own, which is an advantage when you are taking a short break from vacuuming or when you are recharging the appliance.
AllFloor HighPower Brush. For all floor types.
The motorised AllFloor HighPower Brush operates at around 5,000 revolutions per minute, thereby achieving thorough cleaning results on all floor types such as parquet flooring, carpets and tiles.
EasyClean Brush. Easy to clean.
The brush roll can be easily removed from the floor nozzle for cleaning. Guaranteeing perfect results every time.
Constantly high performance.
Vacuum cleaners tend to loose suction when the dustbox fills up. The effective RobustAir System delivers consistent high performance thanks to air flow and improved seals. This means the dustbox and filter require less frequent cleaning.
| General | |
| Brand | Bosch |
| Product name / Commercial code | BBH3211GB |
| EAN code | 4,242,005,110,742 |
| Construction type | |
| Main colour of product | Dark night |
| Construction Type | 2in1 Stick-Handheld |
| Product group | Rechargeable Vacuum Cleaner |
| Size and weight | |
| Depth of the product | 180 mm |
| Height of the product (mm) | 1,150 mm |
| Measured weight, ready for op. | 3.0 kg |
| Width of the product (mm) | 265 mm |
| Comfort | |
| Carpet brush | mechanical |
| Optical charging indicator | No |
| Filtration system | Bagless |
| Telescopic tube | No |
| Performance levels | 2 |
| 2 in 1: handheld and handstick in one appliance | |
| Technical details | |
| Charging time | 5 h |
| Voltage (V) | 21.6 V |
| maximum runtime | 50 min |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Model Number | BBH3211GB |
| Type | Cordless Vacuum Cleaner |
| Weight (kg) | 3 |
| Dust Collection | Bagless |
| Battery Life | up to 50 minutes |
| Charge Time | 5 hours |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

