Bosch BBHL2D18GB Readyy`y Cordless 2-in-1 Vacuum Cleaner
- Warranty 2 Years
- TypeCordless Vacuum Cleaner
- Dust CollectionBagless
- Battery LifeUp to 40 mins
- Charge Time6 hours
- Filter TypeWashable
- Filtration LevelHEPA
- Dust Capacity (litres)0.4
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005032686
Bosch Readyy`y Cordless 2-in-1 Vacuum Cleaner (BBHL2D18GB)
Glide from room to room with ease thanks to this ultra-lightweight, 2-in-1 vacuum cleaner from Bosch. This cordless handstick vacuum cleaner is available with a stylish `Dark Night` finish.
Lightweight Design
No longer will you have to push around large, heavy vacuums or struggle to lug them up the stairs – weighing just 2.1 kg, the BBHL2D18GB makes light work of cleaning your floors. It’s a 2-in-1 vacuum cleaner with a built-in, detachable handheld, so you’ll always have the right tool for the job.
This Bosch cleaner’s ultra-lightweight design doesn’t compromise on power either. Rechargeable, 18 V batteries use Lithium-Ion technology to give you powerful performance, as well as a 40 minute run time and six hour charging time.
Don’t Let Your Cable Hold You Back
The BBHL2D18GB uses cordless technology to make your vacuuming as easy as possible – you’ll be able to manoeuvre around your home without swapping plug sockets or untangling cables from furniture legs.
You can also get into small corners with the detachable handheld, and an accessory kit makes it even easier to clean your upholstery. Get maximum cleaning flexibility with this Bosch 2-in-1.
Bagless Brilliance
As this Bosch vacuum cleaner is bagless, you can empty the 0.4 L container into your dustbin. Simply unlock the dust container, take out the filter unit, and get rid of any dust and dirt. You won’t need to purchase replacement bags, which helps keep costs down, and filters are machine washable to keep the vacuum running at its best.
Plus, the brush roller on the BBHL2D18GB is simple to maintain thanks to the EasyClean system. A groove in the roller allows you to cut through any hair that’s wrapped around it – you can then pull loose hairs free and slide the roller back into the vacuum head.
Get into every nook and cranny with this ultra-lightweight, cordless vacuum from Bosch. Place your order now.
| Title | |
| Title | Bosch Readyy`y BBHL2D18GB Bagless Cordless Stick Vacuum Cleaner Dark Night |
| General Information | |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Brand Name | Bosch |
| Product Line | Readyy`y |
| Product Model | BBHL2D18GB |
| Product Name | 2 in 1 Cordless Ready`y Lithium 18V Vacuum Cleaner |
| Product Type | Stick Vacuum Cleaner |
| Technical Information | |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | HEPA |
| Attachments | Filter |
| Cordless | Yes |
| Battery Information | |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Input Voltage | 18V DC |
| Physical Characteristics | |
| Colour | Dark Night |
| Height | 116cm |
| Width | 26.5cm |
| Depth | 16.5cm |
| Weight (Approximate) | 2.10kg |
| Retailer Information | |
| Stock Type | Agency Product |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Model Number | BBHL2D18GB |
| Type | Cordless Vacuum Cleaner |
| Dust Capacity (litres) | 0.4 |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | Washable |
| Battery Life | Up to 40 mins |
| Charge Time | 6 hours |
| Filtration Level | HEPA |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

