Bosch BCH7PETGB Athlet Serie8 ProAnimal 32.4V Cordless Vacuum Cleaner, 75 minutes runtime - Red
- Warranty 1 Year
- TypeCordless Vacuum Cleaner
- Dust CollectionBagless
- Battery Lifeup to 75 minutes
- Charge Time6 hours
- Filter TypeWashable
- Dust Capacity (litres)0.9
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242002998046
Bosch Athlet Serie8 ProAnimal 32.4V Cordless Vacuum Cleaner in Red with 75 minutes runtime (BCH7PETGB)
Clean your home without limitations with the Serie 8 Athlet ProAnimal cordless vacuum from Bosch. Suitable for stubborn pet hair and with strong cleaning performance, this model is suitable for any household with furry friends to look after.
- SmartSensor Control: sensor-controlled performance
- RotationClean: fast and easy filter cleaning - no filter washing neeeded
- Athlet accessory set: maximum flexibility thanks to the included accessories
- Always quick at hand
The Bosch BCH7PETGB is exclusive to Euronics and Agent stores, so you won’t be able to purchase it at any other retailer.
Perfect Performance
Bosch is known for its high-quality engineering, and the BCH7PETGB is no exception. Equipped with innovative technology, this bagless model will deliver fantastic results every time.
Guarantee a strong performance every time thanks to SmartSensor Control. The integrated sensor continuously monitors the vacuum to ensure it is performing at its optimal level. The LED display will let you know when the filter needs to be cleaned, keeping your cleaner in top working order. Plus, thanks to RotationClean, you’ll enjoy fast and easy filter cleaning without washing. Simply remove the dust box and turn the red wheel to release dust and dirt with minimal contact.
Included with this model is the powerful ProAnimal motorised PowerBrush. This clever floorhead provides high cleaning performance on all floor types with an additional brush roll which is ideal for picking up pet hair. What’s more, the brush roll can be removed from the floor nozzle for easy cleaning.
Bosch Design
A number of handy tools come with the BCH7PETGB, giving you maximum flexibility for cleaning the home. Attachments for this vacuum include:
- Plug-in Adaptor with Hose
- Shoulder Strap
- Upholstery Brush
- Crevice Nozzle
This Bosch appliance features 32.4 V Lithium-Ion batteries, so you can expect powerful cleaning every time you switch it on. With up to 75 minutes of suction, you’ll have all the time you need to keep your home in order. And, with just a six hour charge time, this model will be ready to go when you need it.
With a 0.9 L dust capacity and three power settings, you’ll breeze through the household chores. Plus, its compact design means it can fit in any niche or corner. It can also be set aside on its own, perfect for when you need a break from vacuuming.
Coming in a classic red colour, the Bosch Athlet BCH7PETGB ProAnimal cordless vacuum is the ideal cleaner for even the busiest of households. Order yours from Euronics today.
| Brand Name | Bosch |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Product Type | Stick Vacuum Cleaner |
| Cordless | Yes |
| Maximum Battery Run Time | 75 mins |
| Maximum Battery Recharge Time | 6 hrs |
| Colour | Red |
| Height | 115 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Depth | 18 cm |
| Weight (Approximate) | 4.3 kg |
| Number of Power Levels | 3 |
| Filter Type | RotationClean: fast and easy filter cleaning |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Dust Collection | Bagless |
| Dust Capacity | 0.9 l |
| Floor Type | Carpet Stone Tile Laminate Parquet Upholstery |
| Attachments | Crevice nozzle Upholstery brush |
| Features | SmartSensor Control: sensor-controlled performance - powerful every time RotationClean: fast and easy filter cleaning - no filter washing needed Athlet accessory set: maximum flexibility thanks to the included accessories Always quick at hand: Cordless vacuuming without limitations and solid freestanding |
| Additional Information | Strong cleaning performance: Motorised PowerBrush and efficient air guide system |
| Shipping Height | 63.4 cm |
| Shipping Width | 19.2 cm |
| Shipping Depth | 27.6 cm |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Model Number | BCH7PETGB |
| Type | Cordless Vacuum Cleaner |
| Dust Capacity (litres) | 0.9 |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | Washable |
| Battery Life | up to 75 minutes |
| Charge Time | 6 hours |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

