Bosch BCH85NGB Athlet Serie6 ProHome Cordless Upright Vacuum Cleaner - 45 Minute Run Time
- Warranty 1 Year
- TypeCordless Vacuum Cleaner
- Dust CollectionBagless
- Battery Lifeup to 45 minutes
- Charge Time6 hours
- Filter TypeWashable
- Dust Capacity (litres)0.9
- Weight (kg)3.2
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242005276899
Bosch Athlet Serie6 ProHome Cordless Upright Vacuum Cleaner with 45 Minute Run Time (BCH85NGB)
Keep your home in tip top shape thanks to this fantastic Bosch cordless vacuum cleaner. With top features and a 0.9 L dust capacity, vacuuming has never been so easy.
- Smart Sensor Control - sensor controlled performance - powerful every time
- Cordless vacuuming without limitations and solid freestanding function
- Pure comfort: Easy to us, store and keep clean thanks to the Easy Clean System
- AllFloor HighPower Brush: One brush for all floors and perfect cleaning results
Bosch Innovation
To help you get the best results from your home, Bosch has included all the latest features with the BCH85NGB. The AllFloor HighPower brush means you can enjoy incredible results on a range of floor types, including:
- Carpet
- Stone
- Laminate
- Tile
- Parquet
Thanks to the EasyClean design, you can even remove the brush roll to clean it. You’ll also love the SmartSensor control which lets you know when you need to change the filter. And, the washable filter ensures only clean air is expelled into your home.
Family Cleaner
Bosch has created the ultimate cordless cleaner that doesn’t compromise on power. Thanks to Lithium-ion technology, it takes just six hours to charge and runs for up to 45 minutes. Plus, with a long-life motor, you can rely on your cleaner to perform for years to come.
With three different power levels, there’s no job too big or small for your Bosch Athlet. Options include:
- Level 1 - For easy cleaning and maximum run time.
- Level 2 - For normal cleaning and medium run time.
- Turbo - For difficult cleaning and shorter run time.
Weighing just 3.2 kg, you’ll be able to carry your cleaner from room to room easily. Also, with a dust capacity of almost one litre and a bagless design, you won’t have to keep making trips to the bin. What’s more, it can be set aside on its own without falling over – ideal if you’re taking a short break from vacuuming or when it’s on charge.
Featured in a classic blue finish, this Bosch cordless vacuum is perfect for every family. Clean your home from top to bottom hassle-free with the BCH85NGB. Add one to your basket today.
| Brand Name | Bosch |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Product Type | Upright Vacuum Cleaner |
| Cordless | Yes |
| Maximum Battery Run Time | 45 min |
| Maximum Battery Recharge Time | 6 hrs |
| Colour | Blue |
| Height | 116 cm |
| Width | 28.5 cm |
| Depth | 26.5 cm |
| Weight (Approximate) | 3.2 kg |
| Number of Power Levels | 3 |
| Filter Type | Washable |
| Pet Hair Cleaning | No |
| Dust Collection | Bagless |
| Floor Type | Carpet Tile Parquet Stone Laminate Upholstery |
| Features | Smart Sensor Control: Strong performance everytime thanks to sensor-controlled performance with LED indication Always quick at hand: Cordless vacuuming without limitations and solid freestanding function for easy placement and charging anywhere at home Pure comfort: easy to use store and keep clean thanks to the Easy Clean System AllFloor HighPower Brush: One brush for all floors and perfect cleaning results |
| Additional Information | Bosch Lithium-Ion Technology Long-life motor for high performance and long lifetime |
| Shipping Height | 23.5 cm |
| Shipping Width | 23.5 cm |
| Shipping Depth | 73.5 cm |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Model Number | BCH85NGB |
| Type | Cordless Vacuum Cleaner |
| Weight (kg) | 3.2 |
| Dust Capacity (litres) | 0.9 |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | Washable |
| Battery Life | up to 45 minutes |
| Charge Time | 6 hours |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |
SAVE£100

