Bosch BCHF216GB Readyy'y Serie2 ProClean Cordless Vacuum Cleaner with 40 Minute Run Time
- Warranty 2 Years
- TypeCordless Vacuum Cleaner
- Dust CollectionBagless
- Battery Lifeup to 40 minutes
- Charge Time5 hours maximum
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005275564
Bosch Readyy'y Serie 2 ProClean Cordless Vacuum Cleaner with 40 Minute Run Time (BCHF216GB)
Glide from room to room with ease thanks to this lightweight, 2-in-1 vacuum cleaner from Bosch. This cordless handstick comes in a stylish blue finish to suit any home décor.
- Convenient 2-in-1 functionality: Handheld and handstick vacuum cleaner in one appliance
- Selfstand function: quick to hand, easy to store and charge
- Easy Clean Brush: Easy removal and maintenance of brush roll
- Lithium-Ion Technology: Durable batteries for high performance and short charging
Lightweight Design
No longer will you have to push around large, heavy vacuums or struggle to get them up the stairs – weighing just 2.4 kg, the BCHF216GB makes light work of cleaning your floors. It’s a 2-in-1 vacuum cleaner with built in, detachable handheld, so you’ll always have the right tool for the job.
This Bosch cleaner doesn’t compromise on power either. Rechargeable, 16 V batteries use Lithium-Ion technology to give you powerful performance, as well as a 40 minute run time and five hour charging time.
Using cordless technology, you’ll be able to manoeuvre around your home without swapping plug sockets or untangling cables from furniture legs. Vacuum around and under furniture thanks to the flexible nozzle joint - you can also get into small corners with the detachable handheld. Get maximum cleaning flexibility with this Bosch 2-in-1.
Bagless Brilliance
As this Bosch vacuum cleaner is bagless, you can empty the 0.4 L container into your dustbin. Simply unlock the container, take out the filter unit, and get rid of the dust and dirt. You won’t need to purchase replacement bags, which helps keeps cost down, and filters are washable too to keep the vacuum running at its best.
The brush roller on the BCHF216GB is easy to maintain thanks to the EasyClean system. A groove in the roller allows you to cut through any hair that’s wrapped around it – you can then pull loose hairs free and slide the roller back into the vacuum head.
Get into every nook and cranny with this lightweight, 2-in-1 cordless vacuum from Bosch. Get the BCHF216GB from Euronics today.
| Brand Name | Bosch |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Product Type | 2-in-1 Handheld and handstick vacuum cleaner |
| Cordless | Yes |
| Maximum Battery Run Time | 40 mins |
| Maximum Battery Recharge Time | 5 hrs |
| Colour | Blue |
| Height | 116 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Depth | 16.5 cm |
| Weight (Approximate) | 2.4 kg |
| Number of Power Levels | 2 |
| Filter Type | Washable |
| Pet Hair Cleaning | No |
| Dust Collection | Bagless |
| Cyclonic Technology | No |
| Floor Type | Carpet Tile Parquet Stone Laminate Upholstery |
| Features | Convenient 2 in 1 functionality: Handheld and handstick vacuum cleaner in one appliance for higher flexibility Selfstand function: always available quick to hand easy to store and charge Easy Clean Brush: easy removal and maintenance of brush roll Lithium-Ion Technology: Durable batteries for constantly high performance and short charging time |
| Additional Information | Maximum flexibility Easy Clean System Extra long runtime: up to 40 min at normal mode 1 on handstick |
| Shipping Height | 18 cm |
| Shipping Width | 63 cm |
| Shipping Depth | 24.5 cm |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Model Number | BCHF216GB |
| Type | Cordless Vacuum Cleaner |
| Dust Collection | Bagless |
| Battery Life | up to 40 minutes |
| Charge Time | 5 hours maximum |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |
