Bosch BCS71HYGGB Cordless Vacuum Cleaner 60 Minutes Run Time - White/Aqua
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242005349340
Bosch BCS71HYGGB Cordless Vacuum Cleaner 60 Minutes Run Time - White/Aqua
Make light work of cleaning the floors with the ProAqua cordless cleaner from Bosch. A vacuum and mop in one, the DynamicAqua mop combines strong suction with two moistened Power Spinning pads – for effective cleaning of dust, dirt, and even stubborn stains. Light and manoeuvrable, this model reaches under furniture, into corners, and along edges with ease. There’s also a wide range of attachments to tackle all kinds of tasks. What’s more, the BCS71HYGGB has a 40-minute run time, so you can move from room to room in one go. For optimal cleaning, AutoDetect technology automatically adjusts the airflow depending on floor type, so never need to manually change between carpet and hard floor settings again. The Dynamic Power Brush also comes with anti-tangle technology and powerful integrated LED headlights to illuminate dirt and dust.
Order yours from Chapmans today
Dust Capacity 0.3 L
Dust Collection Bagless
Filter Type 99.97% of fine dust and allergens are removed by HEPA Filtration System
Floor Type Carpet
Hard Floors
Maximum Battery Recharge Time 5 hours
Maximum Battery Run Time 40 min
Pet Hair Cleaning Yes
Design Elements
Colour White
Colour Group White
Material Aluminium
Product Type
Product Category Group SDA
Dimensions & Weight
Depth 20.4 cm
Height 131.5 cm
Shipping Depth 30 cm
Shipping Height 22 cm
Shipping Weight 4.4 kg
Shipping Width 80 cm
Weight 3.5 kg
Width 25.2 cm
Accessories
Accessories 1 x crevice nozzle, 1 x charging cable, 1 x exchangeable battery pack, 1 x docking station, 1 x 2in1 furniture brush & upholstery nozzle, 1 x Long flexible crevice nozzle, 1 x wet nozzle, 4 x Textile pads for wet nozzle
Package Contents 1 x vacuum cleaner, 2 x heads one for normal vacuuming and one wet and dry head, Flexible crevice tool, 2in1 crevice/upholstery tool
General
Additional Information Aqua nozzle vacuums and mops smooth surfaces and can also handle dry dirt and hair
Spinning pads make short work of cleaning stubborn stains
A pump built into the Aqua nozzle provides water to the spinning cleaning pads
Light and manoeuvrable thanks to the flexible tube and compact head
Add detergent to the water tank
Spinning pads can be washed in the washing machine
Features 2-in-1 DynamicAqua mop
40-minute run time
Range of attachments
Product Type Vacuum
Efficiency & Standard
Noise Level 82 dB
Programmes & Functions
Number of Power Levels 3
Additional Information
Warranty/Guarantee 2 Years Warranty
Warranty Redemption Information Automatic (consumer keeps receipt)
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Model Number | BCS71HYGGB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Colour | White/Aqua |
| Product Dimensions | 131.5cm x 25.2cm x 20.4cm |
| Noise Level | 82 dB |
| Number of Power Levels | 3 |
| Weight | 3 kg |
| Shipping Weight | 4.36 kg |
| Shipping Height | 32 cm |
| Shipping Width | 26 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Depth | 20.4 cm |
| Additional Information | Motorised brush for more than 99.9 % dust pick-up: The All Floor Dynamic Power Brush with integrated LEDs ensures thorough cleaning on all floors. Whether hard floors, carpets, tiles or other surfaces. |
| Key Feature 2 | Adaptive Clean |
| Key Feature 1 | 2-in-1 vacuum and mop |
| Key Feature 3 | TurboSpin Motor |
| Height (cm) | 132 cm |
| Features | 2-in-1 vacuum and mop, Adaptive Clean, TurboSpin Motor |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


