Bosch CMA583MS0B Built In 900W 44 Litre Combination Microwave Oven
- Warranty 2 Years
- ColourStainless Steel
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005036660
Bosch Serie4 Built-in 900W 44 Litre Microwave Combi-Oven With Hot Air in Stainless Steel (CMA583MS0B)
The built-in compact microwave defrosts, heats and cooks helping you prepare food in the kitchen.
- Pop-out controls: for an easy to clean front.
- LED lighting: perfect illumination of foods with minimum energy consumption.
Pop out controls
Pop-out controls: for an easy to clean oven fascia
LED lighting
LED lighting: perfect illumination of food with minimum energy consumption.
| General | |
| Width of the product (mm) | 594 |
| Height of the product (mm) | 454 |
| Maximum micro-wave power (W) | 900 |
| Door opening | Handle |
| Type of micro-wave oven | MW-Combi |
| Turntable diameter (mm) | 360 |
| Construction type | |
| Cavity material | Stainless steel |
| Color / Material Front | Stainless steel |
| Installation type | Built-in |
| Type of control | Electronic |
| Door opening | Handle |
| Front screen material | Glass |
| Type of grill | Heating element |
| Type of micro-wave oven | MW-Combi |
| Turntable | Yes |
| Size and weight | |
| Cavity capacity (l) | 44 |
| Dimensions | 454 x 594 x 570 |
| Cavity dimensions (mm) | 220 x 420 x 420 |
| Required niche size for installation (HxWxD) | 450-452 x 560-568 x 550 |
| Turntable diameter (mm) | 360 |
| Net weight (kg) | 35.108 |
| Cooking | |
| Type of auto-cooking | Weight control |
| Additional cooking method Fan cooking | Yes |
| Additional cooking method Grill | Yes |
| Comfort | |
| Clock | Yes |
| Type of control setting and signalling devices | retractable, Rotary knob, round, Start button, Touch Control |
| Connection | |
| Connection rating (W) | 3,350 |
| Length of electrical supply cord (cm) | 180 |
| Current (A) | 16 |
| Frequency (Hz) | 50 |
| Plug type | fixed connection |
| Voltage (V) | 220-240 |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | CMA583MS0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Dimensions | 45.4cm x 59.4cm x 57cm |
| Weight | 34.5 kg |
| Shipping Weight | 39.1 kg |
| Shipping Height | 56 cm |
| Shipping Width | 67 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 57 cm |
| Additional Information | Drop down door |
| Key Feature 2 | AutoPilot 15 |
| Key Feature 1 | HotAir technology |
| Key Feature 3 | Pop-out controls |
| Height (cm) | 45.4 cm |
| Features | HotAir technology, AutoPilot 15, Pop-out controls |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |


