Bosch DWA064W50B 60cm Cooker Hood in Glass + Brushed Steel
- Warranty 1 Year
- ColourStainless Steel
- Hood DesignFlat
- LightsYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242002776118
Bosch 60cm Chimney Cooker Hood in Glass and Brushed Steel (DWA064W50B)
The Bosch Classixx DWA064W50B chimney cooker hood with glass canopy adds style and sophistication to your kitchen and gives you complete freedom in your kitchen planning.
An impressive maximum extraction rate of 450m3/h ensures this hood will have your kitchen odour free in no time. 3 power levels and electronic power level display provide varying degrees of forced air to clear strong odours.
Halogen lighting provides attractive, white and even lighting for the hob area. There are rocker switch controls for extractor speed setting and lighting.
| Airflow Rate | 450m³ per hour |
| Brand | Bosch |
| Cooker Hood Type | Chimney |
| Dimensions | H63.4 x W60 x D54cm |
| Ducting diameter | 150mm |
| Energy Rating | D |
| Finish | Brushed stainless steel |
| Maximum drop | 63.4-106.4cm |
| Minimum hob clearance | 55cm (electric), 65cm (gas) |
| Model name / number | DWA064W50B |
| Noise Level | 62dB |
| Power | 170W |
| Vent Type | Extraction |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | DWA064W50B |
| Hood Design | Flat |
| Lights | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |
