Bosch HMT72G450B 800W 17L Microwave Oven & Grill
- Warranty 1 Year
- ColourStainless Steel
- TypeMicrowave Grill
- Microwave Power800W
- TurntableYes
- Capacity (litres)17
- Energy RatingA
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242002469362
Bosch Brushed Steel Microwave Oven & Grill (HMT72G450B)
This easy-to-use microwave is a fantastic addition to your home. It can be used as a regular microwave but it also doubles up as a grill, so it’s great for preparing a wide range of meals for you and your family.
Perfect for All Your Cooking Needs
The HMT72G450B has five different power levels ranging from 90 watts to 800 watts, allowing you to cook your food exactly how you wish.
It also has the additional feature of a 1000 watt, built-in Quartz grill. This powerful grill function can be used on its own, or you can use the grill and microwave functions together for combination cooking. Plus, you don’t need to go to the trouble of finding a wire grid that fits inside the appliance, as it comes with one included.
With a capacity of 17 litres, this Bosch microwave will give you plenty of space to cook a large variety of dishes. The 24.5cm rotating glass turntable will heat up your food evenly and safely, while the defrost programme allows you to prepare your meals quickly. This is always handy when you want a night off from cooking.
Useful Features
The modern, brushed steel microwave from Bosch doesn’t just look great, but it also has lots of handy features that make it the perfect appliance to own.
Its turntable can be easily removed, and because it’s made from glass, it’s incredibly simple to clean. Either give it a quick wipe down, or you can put it in your dishwasher for a more thorough clean.
As the microwave has a side opening door, you’ll have easy access to your perfectly cooked food when it’s ready. The push button on the front also means that you can open the HMT72G450B effortlessly, while the interior light allows you to monitor your food’s cooking progress.
You can set the timer to a maximum of 60 minutes, and the easy-to-view rotary dial lets you see at a glance how much cooking time you have left. This allows you to prepare the rest of your meal while you’re waiting.
The Bosch HMT72G450B is a multifunctional, modern appliance, which will allow you to accomplish optimum cooking results. Buy yours now.
| Title | |
| Title | Bosch HMT72G450B Single Microwave Oven & Grill |
| General Information | |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Brand Name | Bosch |
| Product Series | 4 |
| Product Model | HMT72G450B |
| Product Name | HMT72G450B Microwave Oven |
| Product Type | Microwave Oven |
| Technical Information | |
| Number of Power Levels | 5 |
| Oven Type | Single |
| Main Oven Capacity | 17 L |
| Cooking Method | Microwave Grilling |
| Microwave Power | 800 W |
| Grill Power | 1 kW |
| Turntable Diameter | 245 mm |
| Power Description | |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Colour | Brushed Steel |
| Form Factor | Freestanding |
| Height | 29 cm |
| Width | 46.2 cm |
| Depth | 32 cm |
| Energy & Performance | |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Heat Source (Main Oven) | Electric |
| Retailer Information | |
| Stock Type | Agency Product |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | HMT72G450B |
| Energy Rating | A |
| Turntable | Yes |
| Capacity (litres) | 17 |
| Microwave Power | 800W |
| Type | Microwave Grill |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

