Bosch KGN39VWEAG 70/30 Frost Free Fridge Freezer
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- Energy RatingE
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005105489
Bosch Frost Free 60cm Fridge Freezer in White (KGN39VWEAG)
The KGN39VWEAG from Bosch will keep your food fresher for longer. Coming in a white, freestanding design, and with reversible doors, this fridge freezer will blend into your kitchen perfectly, and give you the flexibility to position it wherever suits you.
- NoFrost (Never defrost again, thanks to ice formation protection)
- VitaFresh (Keeps fresh food crisp for longer)
- EasyAccess Shelf (Pull-out shelf, add + remove items with ease)
- Multi Airflow System (Even air distribution for longer freshness)
Innovative Cooling Technology
Featuring a great range of cooling technologies, this Bosch fridge freezer will make your home life easier. With the VitaFresh function, your groceries will stay fresh and crisp, while the Multi Airflow system distributes air evenly throughout the compartments, keeping food tastier for longer. The KGN39VWEAG is also a NoFrost model, keeping both compartments completely free of ice formation, so you’ll never need to worry about manually defrosting your appliance.
Fantastic Storage
The Bosch KGN39VWEAG offers a wide range of storage options for your weekly shop, across a 279 litre (net) capacity in the fridge, and 87 litres (net) of space in the freezer. In the fridge, you will find:
- Three spill-proof glass shelves
- Four door balconies
- One salad bin
- One wire shelf
Plus, the EasyAccess Shelf allows you to add and remove items with ease. It’s also easy to see what’s inside, thanks to the handy LED light – which uses less energy than a conventional bulb, and will last longer too.
In the four star rated freezer, you will find three clear drawers, making it easier for you to find whatever frozen items you might need. Featuring a power failure storage period of up to 16 hours, your food will also be safe in the event of a power cut.
Store your family’s groceries in the spacious KGN39VWEAG from Bosch. With a range of innovative features, this fridge freezer is the ultimate cooling appliance for your home.
| Brand Name | Bosch |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Weight (Approximate) | 78.901 kg |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Height | 203 cm |
| Colour | White |
| Width | 60 cm |
| Depth | 66 cm |
| Energy Efficiency Class | E |
| Installation Type | Freestanding |
| Defrost Type | Auto-Defrost |
| Number of Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Colour of Drawers | Clear |
| Reversible Doors | Yes |
| Star Rating | 4 Star |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Shipping Height | 211 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 76 cm |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Storage Power Failure (Hours) | 16 Hours |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | KGN39VWEAG |
| Energy Rating | E |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


